نمایندگان: حکومت هرچه زودتر نامزدوزیران را به مجلس معرفی کند

مجلس نمایندگان خواستار معرفی هرچه زودتر نامزدوزیران برای گرفتن رای اعتماد به این مجلس از سوی حکومت و پایان سرپرستی در نهادهای دولتی شده‌است.

دفتر مطبوعاتی میررحمان رحمانی؛ رییس مجلس نمایندگان امروز دوشنبه، ۹ سرطان با انتشار اعلامیه‌ای گفته‌است که خواست اعضای مجلس نمایندگان از حکومت معرفی نامزدوزیران در زودترین فرصت ممکن است.

در این اعلامیه آمده که براساس دستور آقای رحمانی و ماده‌ ۷۸ اصول و ظایف داخلی مجلس نمایندگان، پنج کمیسیون تحت ریاست رییس مجلس اسناد نامزدوزیران و شرایط آن‌ها را برای عضویت در کابینه، بررسی می‌کند.

این پنج کمیسیون شامل کمیسیون‌های امور دینی و فرهنگی، امنیت داخلی، امور بین‌المللی، عدلی و قضایی و تفتیش مرکزی می‌شود.

اعلامیه افزوده که پس از نهایی‌شدن بررسی‌ها و ارایه آن به ریاست مجلس، نمایندگان در مورد دادن رای اعتماد به نامزدوزیران تصمیم خواهند گرفت.

بر بنیاد این اعلامیه قرار است که کمیسیون امنیت داخلی شناس‌نامه‌ و سن نامزدوزیران و کمیسیون امور بین‌المللی موضوع دوتابعیتی بودن و کمیسیون عدلی و قضایی سوابق جرمی و جنایی نامزد‌وزیران را بررسی کند.

از طرفی هم، کمیسیون تفتیش مرکزی موظف شده تا مسایل مالیاتی و باقی‌داری نامزدوزیران را بررسی کند و کمیسیون امور دینی و فرهنگی نیز مسایل مربوط به اسناد تحصیلی و دیگر اسناد ارائه شده نامزدوزیران را ارزیابی خواهد کرد.

نمایندگان مجلس تاکید کرده‌اند که هرگاه نامزدوزیران از این مرحله عبور کنند، وارد مرحله رای‌گیری در نشست عمومی خواهند شد.

حکومت تا کنون اعضای کابینه را به‌صورت کامل معرفی نکرده و تنها برای چند وزارت‌خانه و نهاد دولتی سرپرست و نامزدوزیر تعیین کرده‌است.

عامل تاخیر در معرفی نامزدوزیران از سوی حکومت، رایزنی ارگ و سپیدار بر سر معرفی آنان، خوانده می‌شود. بر بنیاد توافقنامه سیاسی میان اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله، قرار است ۵۰ درصد اعضای کابینه را آقای عبدالله معرفی کند؛ اما تا کنون سپیدار هیچ نامزدی برای وزارت‌خانه‌ها معرفی نکرده‌است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *