اوج‌گرفتن حملات طالبان و سرنوشت مبهم مذاکرات صلح

طالبان در آستانه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی حملات‌شان را بر مواضع نیروهای دولتی شدت بخشیده‌اند. اوج‌گیری حملات، منجر به نگرانی از تضعیف چشم‌انداز مذاکرات بین‌الافغانی صلح‌ شده‌است.نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان، امروز (سه شنبه، ۱۰ سرطان) در اعلامیه‌ای نسبت به افزایش خشونت‌ها، عمیقاً ابراز نگرانی کرده‌است.

در این اعلامیه اتحادیه اروپا گفته‌است که حملات طالبان علیه نیروهای امنیتی، چشم‌انداز مذاکرات بین‌الافغانی را تضعیف می‌کند و باید آتش‌بس تمام‌عیار اعلام شود و حملات پایان بیابد.

نمایند‌گی اتحادیه تأکید کرده‌است که خشونت علیه غیر نظامیان هم‌ ادامه دارد که نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه است و اعتماد و اطمینان لازم برای شروع مذاکرات صلح را به شدت تضعیف می‌کند.

در پایان اعلامیه نمایند‌گی اتحادیه اروپا همچنین تأکید شده‌است که خشونت‌ها باید متوقف شود و آتش‌بس فوری و بشردوستانه برقرار گردد.

این در حالی است که حکومت افغانستان بارها خواستار کاهش خشونت و آتش‌بس و همچنین آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌‌الافغانی شده‌است؛ اما طالبان نه تنها این خواسته‌ها را نادیده گرفته، بلکه حملات‌شان علیه نیروهای دولتی شدت بخشیده‌اند. تنها شب گذشته چندین ولایت گواه حملات شدید طالبان بوده‌است.

حملات طالبان در جوزجان
وزارت دفاع اعلام کرده‌است که طالبان شب گذشته حملات گسترده‌ای بر پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی‌های خم‌آب و قرقین جوزجان انجام دادند که این حملات با کشته‌شدن۳۲ طالب دفع شده‌است.

براساس آمار وزارت دفاع، در ضد حمله نیروهای دولتی، ۲۵ جنگجوی طالبان نیز زخمی شده‌اند.

کشته‌ و زخمی‌شدن ۳۰ جنگجوی طالبان در خوست
براساس خبرنامه وزارت دفاع، شب گذشته طالبان در مربوطات ولسوالی موسی‌خیل ولایت خوست نیز بر مواضع نیروهای دولتی حمله کردند که این حمله با مقاومت نیروهای دولتی عقب زده شد.

به گفته وزارت دفاع در ضد حمله نیروهای دولتی، ۲۱ جنگجوی طالبان کشته و ۹ نفر دیگر این گروه زخمی شده‌اند.

دفع حمله طالبان در پروان و کشته‌شدن معاون خودخوانده این گروه
به گفته وحیده شهکار؛ سخنگوی والی پروان طالبان حوالی ساعت ۱۰ شب گذشته (دوشنبه، ۹ سرطان) بر پاسگاه‌های امنیتی ولسوالی کوه صافی حمله کردند.

او به خبرگزاری افق گفت که این حمله با کمک نیروی هوایی عقب زده شد و در نتیجه ۱۷ جنگجوی طالبان کشته شدند.

او افزود که دو جسد طالبان در میدان درگیری باقی مانده و این گروه بقیه اجساد شان را با خود برده‌ا‌ند. سخنگوی والی پروان علاوه کرد که گفته می‌شود یکی از این اجساد مربوط به معاون والی نام‌نهاد طالبان برای این ولایت است.

خانم شهکار تصریح کرد که نیروهای دولتی در درگیری با طالبان تلفات نداشته‌اند.

کشته و زخمی‌شدن ۱۷ نیروی دولتی در بغلان
اگرچه از تلفات نیروهای دولتی در دیگر ولایات بر اثر حملات طالبان گزارشی منتشر نشده؛ اما منابع محلی در ولایت بغلان می‌گویند که بر اثر یک حمله تهاجمی طالبان در مربوطات ولسوالی بغلان مرکزی این ولایت، هفت نیروی امنیتی کشته و ۱۰ نیروی دیگر زخمی شده‌اند.

سمیع‌الدین ناظر؛ عضو شورای ولایتی بغلان گفته‌است که شب گذشته طالبان بر «بیز» سرک ۵ فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی حملات تهاجمی داشتند.

در همین حال برخی منابع امنیتی در گفتگو با رسانه‌ها تایید کرده‌اند که بر اثر حملات طالبان، یک بیز نیروهای دولتی به دست طالبان سقوط کرده و یک مقدار مهمات در اخیتار این گروه قرار گرفته‌است.

چشم‌انداز مبهم صلح
با این وصف، چشم‌انداز گفتگوهای داخلی برای صلح در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته‌است. این در حالی است که تحرکات دیپلماتیک پیرامون صلح افغانستان، همچنان جریان دارد. زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، راهی منطقه شده و محمدابراهیم طاهریان؛ نماینده ویژه وزارت خارجه ایران برای افغانستان نیز در سفری به دوحه با ملا برادر؛ معاون رهبر طالبان و رییس دفتر آن گروه در قطر دیدار کرده‌است.

سهیل شاهین؛ سخنگوی دفتر طالبان‌ گفته‌است که ملا برادر با محمد ابراهیم طاهریان در دوحه، دیدار و درباره «مسایل مهاجرین و مرزهای دو کشور» گفتگو کرده‌‌است.

او افزوده که دوطرف همچنین درباره «وضعیت کنونی افغانستان و مذاکرات بین‌الافغانی صلح» نیز گفتگو کرده‌اند و ملا برادر از آقای طاهریان خواسته «ایران با مهاجرین افغان رفتار اسلامی داشته باشد.»

خبرگزاری تسنیم ایران نیز با اشاره به دیدار آقای طاهریان با نمایندگان طالبان نوشته است که او در این سفر با رهبران دفتر سیاسی طالبان درباره دخالت نیروهای خارجی و مسائل مربوط به افغانستان گفتگو کرده است.

همزمان گزارش شده‌است که مایک پومپئو؛ وزیر امور خارجه امریکا در یک کنفرانس ویدئویی با ملا برادر، گفتگو کرده‌است.

مطالب مرتبط