اعمال محدودیت‌های شدید حقوق بشری در مناطق زیر سلطه طالبان

سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی گفته‌است که طالبان در مناطق زیر کنترول‌شان محدودیت‌های شدیدی را بر آموزش دختران و زنان، آزادی بیان و آزادی گشت‌وگذار وضع کرده‌اند.در این گزارش که روز سه شنبه، ۱۰ سرطان، زیر عنوان «شما حق شکایت ندارید» نشر شد، آمده‌است که طالبان در ولایت جنوبی هلمند به زنان و دختران اجازه دسترسی به آموزش را نمی دهند و چنین استدلال می کنند که مردم محلی قسماً به دلیل عوامل فرهنگی از مکتب‌رفتن دختران حمایت نمی‌کنند. همچنین در ولایت قندوز، فقط اجازه مکتبرفتن به دختران زیر سن بلوغ داده می‌شود.

در این گزارش دیدبان حقوق بشر همچنین آمده‌است که در مناطق زیر کنترول طالبان، مردان باید ریش بگذارند و لباس محلی افغانی بپوشند و همچنین شرکت در نماز جماعت نیز اجباری است.

پاتریسیا گوسمن؛ مسئول بخش آسیایی سازمان دیدبان حقوق بشر در این زمینه گفته‌است: «طالبان شماری از سخت‌ترین تدابیر را در مناطق زیر کنترول خود دوباره اعمال کرده‌اند؛ اما برای مردم مشکل و خطرناک است که در برابر این اقدامات طالبان صدای اعتراض خود را بلند کنند.»

گوسمن افزوده که طالبان در مناطق زیر کنترول خود با استفاده از ترس، حکمرانی می‌کنند، بدون این‌‌که خود را در برابر این اجتماعات مسئول و پاسخگو بدانند.

دیدبان حقوق بشر گفته‌است که برای رسیدن به یک راه حل سیاسی در جنگ افغانستان، این بسیار مهم است که طالبان احترام خود به اجتماعات متنوع، آموزش دختران و حقوق اساسی بشر را به نمایش بگذارند.

به گفته این سازمان، در حالی که حکومت افغانستان و گروه طالبان برای مذاکرات صلح آمادگی می گیرند، بیشتر از هر زمان دیگری نیاز است که تعهدات محکم حقوق بشری به میان آید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *