آمار روزانه کرونا در افغانستان: مرگ ۷ نفر و شناسایی ۳۴۸ مورد جدید

براساس آمار رسمی وزارت صحت عامه در ۲۴ ساعت گذشته، ۷ بیمار مبتلا به کرونا در افغانستان جان باخته‌‌‌اند و ۳۴۸ مورد جدید شناسایی شده‌است.وزارت صحت عامه، امروز (شنبه، ۱۴ سرطان) با نشر آمار روزانه کرونا اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۴۸ مورد جدید ابتلا به این ویروس در سراسر کشور شناسایی شده و به این ترتیب، شمار کل مبتلایان به ۳۲ هزار و ۶۷۲ نفر افزایش یافته‌است.

براساس آمارها کابل، هرات، بلخ، ننگرهار، قندهار و پکتیا بیش‌ترین افراد مبتلا به کرونا را دارند.

آمار وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته ۷ فرد مبتلا به کرونا جان باخته و شمار قربانیان در افغانستان به ۸۲۶ نفر رسیده‌است.

طبق معلومات وزارت صحت عامه در ۲۴ ساعت گذشته، یک‌هزار و ۸۳۳ فرد مبتلا به کرونا بهبود یافته و شمار بهبودیافتگان به ۱۹ هزار و ۱۶۴ نفر رسیده‌است.

مقام‌های وزارت صحت عامه ادعا دارند که طی ۲۰ روز گذشته، آمار مبتلایان به کرونا در افغانستان سیر نزولی داشته‌است.

اما بر بنیاد ارزیابی‌ها آمار واقعی مبتلایان و قربانیان کووید- ۱۹ در افغانستان ده‌ها برابر آمار رسمی است و دولت به دلیل فقدان امکانات لازم، قادر به آزمایش و ثبت همه موارد ابتلا و مرگ در سراسر کشور نیست. عدم دسترسی به مناطق روستایی، سلطه طالبان، بی‌اعتمادی مردم به شفاخانه و داکتر و دارو و خودداری از افشای ابتلای افراد به کرونا و یا مرگ بر اثر این ویروس هم از دیگر دلایل تفاوت‌های فاحش میان آمار رسمی و غیر رسمی است.

گزارش‌های جهانی از آمار کرونا هم حاکی از آن است که روند گسترش این بیماری و قربانیان آن در افغانستان و جنوب آسیا به شدت رو به افزایش است.

مطالب مرتبط