غنی: طالبان خلاف تعهدشان، هنوز هم با گروه‌های تروریستی رابطه دارند

اشرف‌غنی؛ رییس جمهوری می‌گوید که طالبان به تعهدات شان عمل نکرده‌اند و هنوز هم با گروه‌های تروریستی رابطه دارند.

Image

آقای غنی که امروز دوشنبه، ۱۶ سرطان در نشست مشورتی با نمایندگان کشورهای منطقه در کابل سخنرانی می‌کرد، افزود که این گروه همچنین خشونت را افزایش داده‌است و خشونت آن‌ها، اجماع ملی برای صلح را آسیب می‌زند.

او گفته است در صورتی که گروه طالبان به جنگ ادامه دهند، روند صلح افغانستان با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد شد.

به گفته او، سطح کنونی خشونت‌ها در مقایسه با سال‌های گذشته بلند است و در صورتی که همین‌گونه ادامه یابد برای روند صلح چالش‌زا خواهد بود. او به گزارش اخیر سازمان ملل اشاره کرده و گفته است که طالبان هنوز به تعهدات‌شان عمل نکرده و با شبکه‌های تروریستی رابطه دارند.

آقای غنی از پیشنهاد آتش‌بس، تشکیل هیأت همه‌شمول مذاکره‌کننده، ایجاد شورای عالی مصالحه‌ ملی و ایجاد «اجماع قوی ملی» به‌عنوان گام‌هایی یاد کرده است که تا کنون از سوی دولت افغانستان برای رسیدن به صلح برداشته شده است.

او در رابطه به تبادله‌ی زندانیان نیز گفته است که «در این عرصه گام‌های بزرگ برداشتیم تا طالبان از خشونت دست کشیده، اسرای ما را رها کنند و به آغاز مذاکرات مستقیم تعهد نمایند.»

اشرف‌غنی گفته‌است: «این گام‌ها همچنین به‌خاطر این بوده که طالبان آتش‌بس بشردوستانه را قبول کنند تا شرایط بهتر برای ما در راستای مبارزه با ویروس کرونا فراهم گردد؛ اما با تأسف خشونت‌ها بالای مردم افغانستان افزایش یافت.»

گفتنی است که دولت افغانستان تا کنون بیش از چهارهزار زندانی طالبان را آزاد کرده است. طالبان نیز اعلام کرده که تا کنون بیش از ۶۰۰ زندانی دولت را آزاد کرده‌اند.

از سوی هم، آقای غنی در این نشست کشورهای منطقه را شریک صلح، رفاه و ترقی افغانستان دانسته‌است. او گفته که همه‌ کشورهای منطقه به تهدید تروریزم، شبکه‌های جرمی منطقه‌ای و افراط‌گرایی مواجه اند و امنیت، ثبات و منافع، این کشورها را با همدیگر وصل می‌سازد.

او به همکاری کشورهای منطقه با افغانستان تأکید کرده و افزوده است که افغانستان منحیث چهارراه همکاری‌های منطقه‌ای می‌تواند نقش خوبی را برای ثبات و رفاه منطقه ایفا کند.

رییس‌جمهور غنی گفته‌است: «دیدگاه ما این است که افغانستان مرکز آرامش و ثبات و چهارراه انکشاف و رشد منطقه باشد.»

آقای غنی گفته است که افغانستان ظرفیت و اراده‌ی سیاسی برای پایان دادن به جنگ را دارد و برای طالبان نیز یک راه حل سیاسی را پیشکش کرده تا از خشونت دست بکشند. به گفته او، اجماع جهانی برای ختم جنگ وجود دارد و حمایت کشورهای منطقه و همسایه برای اجماع قوی منطقه‌ای، افغانستان را کمک خواهد کرد تا به اهداف صلح برسد.

نشست مشورتی کشورهای منطقه زیر عنوان «تقویت اجماع برای صلح» در مورد صلح و مذاکرات بین‌الافغانی به ابتکار دولت افغانستان امروز در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد. نمایندگان حدود ۲۰ کشور منطقه، شرکای استراتژیک افغانستان و سازمان ملل متحد در این نشست حضور داشتند.

قرار است به روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه نیز کابل میزبان دو نشست دیگر سه‌جانبه و فرامنطقه‌ای در مورد ایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی در مورد روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی باشد.

مطالب مرتبط