شورای امنیت: ۵۹۲ زندانی خطرناک طالبان را آزاد نمی‌کنیم

دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرد که حکومت افغانستان ۵۹۲ زندانی خطرناک طالبان را آزاد نمی‌کند و طالبان باید به‌جای آنان زندانیان دیگری را برای رها شدن انتخاب و فهرست نام‌های آنان را به حکومت ارایه کنند.

جاوید فیصل؛ سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی شامگاه امروز پنج‌شنبه، ۱۹ سرطان در توییترش نوشته‌است که حکومت افغانستان تا کنون ۴۰۱۹ زندانی طالب را از زندان‌های سراسر کشور آزاد کرده‌است.

او افزوده که در فهرستی که طالبان به حکومت ارایه کرده‌اند، نام‌های ۵۹۲ زندانی خطرناک این گروه وجود دارد که جنایاتی مانند قاچاق مواد مخدر، آدم‌ربایی، تجاوز جنسی، سنگسار زنان، ترور و دیگر جرایم را انجام داده‌اند.

آقای فیصل از طالبان خواسته که به‌جای این افراد فهرستی از نام‌های ۵۹۲ زندانی دیگر را به حکومت افغانستان تسلیم کنند در خصوص آزادی‌شان اقدام شود.

شورای امنیت ملی گفته که اگر طالبان این فهرست را در اختیار حکومت قرار ندهد، ممکن حکومت خود جاگزینی برای این زندانیان خطرناک پیدا کند. سخنگوی این نهاد گفته‌است: «حالا توپ در زمین طالبان است.»

جاوید فیصل همچنین گفته‌است که طالبان تا کنون نیمی از ۱۰۰۰ زندانی نیروهای دولتی را که آزادی شان میان امریکا و طالبان توافق شده، تا کنون آزاد کرده‌اند.

بر بنیاد توافق میان امریکا و طالبان دولت افغانستان باید ۵۰۰۰ زندانی طالب و طالبان ۱۰۰۰ زندانی دولت را رها کنند. هرچند طالبان ادعا دارند که حدود ۷۰۰ نیروی دولتی را آزاد کرده‌اند؛ اما حکومت می‌گوید که تعدادی از آزادشده‌ها غیر نظامیان اند و تنها حدود ۵۰۰ نیروی دولتی از سوی طالبان آزاد شده‌اند.

مطالب مرتبط