فرمانده سنتکام به غنی: نمی‌گذاریم افغانستان به پناهگاه تروریستان تبدیل شود

اشرف‌غنی؛ رییس جمهوری با جنرال کنت مکنزی؛ رییس ستاد فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) دیدار کرده‌است. آقای مکنزی در این دیدار گفته امریکا در کنار افغانستان قرار دارد تا این کشور بار دیگر به مکان امن برای تروریزم تبدیل نشود.

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای گفته‌است که این دیدار پیش از چاشت امروز سه‌شنبه، ۲۴ سرطان انجام شده‌است.

بر بنیاد اعلام ارگ، دو طرف در این دیدار درباره روند صلح، وضعیت امنیتی، حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان و تقویت هرچه‌ بیشتر مشارکت امنیتی، بحث‌ و گفتگو کرده‌اند.

در خبرنامه از قول آقای مکنزی آمده‌است: «به خاطر این آمده‌ام تا به شما و مردم افغانستان اطمینان دهم که حمایت و همکاری ایالات متحده امریکا از صلح، پیش‌رفت و تامین امنیت افغانستان پا برجا است و ما در کنار شما قرار داریم تا افغانستان دوباره به مکان امن برای تروریسم بدل نشود.»

از طرفی هم اشرف غنی ضمن سپاس‌گزاری از مکنزی برای «قویت مشارکت امنیتی، گفته‌است که صلح خواست مردم افغانستان و از اولویت‌های مهم حکومت است و طالبان باید از جنگ و خشونت دست بکشند.

سفر مکنزی به افغانستان در پایان مرحله نخست ۱۳۵ روزه توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان صورت گرفته‌است.

بر بنیاد این توافقنامه، امریکا در این مرحله شمار نیروهایش در افغانستان را به ۸۶۰۰ تن کاهش داده‌است.

در همین حال برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که پایگاه‌های نیروهای امریکایی در ولایت‌های ارزگان و هلمند در جنوب، پکتیکا در جنوب شرق و لغمان در شرق افغانستان تخلیه شده‌است. زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز خارج شدن نیروهای امریکایی از ۵ پایگاه را تایید کرده؛ اما نامی از آن‌ها نبرده‌است.

مطالب مرتبط