سیگار: در ماه سرطان روزانه ۳۳ نفر بر اثر کرونا در کابل جان باختند

اداره بازرس امریکا در امور بازسازی افغانستان یا سیگار در گزارشی گفته‌‌است که شمار واقعی قربانیان کرونا در کشور بیشتر از آمار وزارت صحت عامه است. طبق گزارش این اداره در ماه سرطان، تنها در کابل روزانه ۳۳ نفر بر اثر کرونا جان باختند.سیگار در گزارش تازه‌اش که به کنگره‌ امریکا فرستاده، گفته‌است که تا بیست و پنجم ماه سرطان، مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، یک هزارو ۹۴ نفر اعلام شده‌است؛ در حالی‌که تعداد واقعی قربانیان این بیماری ممکن است بیشتر از این آمار باشد.

در این گزارش به نقل از کابل امبولانس آمده‌است که در ماه گذشته (سرطان) روزانه به گونه میانگین، ۳۳ نفر بر اثر کرونا جان باختند.

سیگار در گزارش خود گفته‌است که به دلیل محدویت در ظرفیت آزمایش کرونا و دسترسی‌نداشتن مردم به خدمات صحی، آمار رسمی وزارت صحت عامه بازتاب‌دهنده شمار واقعی مبتلایان و قربانیان کرونا نیست.

مقام‌های وزارت صحت عامه نیز می‌پذیرند که ممکن است که آمار مبتلایان و قربانیان کرونا بیشتر از آن چیزی باشد که در مراکز صحی به ثبت می‌رسد.

این وزارت برای دریافت آمار واقعی مبتلایان و مرگ‌ومیر کرونا، اخیرا یک سرشماری را راه‌اندازی کرده بود. قرار است نتیجه این سرشماری به‌زودی همگانی شود.

گفتنی‌است که اخیرا آمار مبتلایان و قربانیان کرونا به گونه چشم‌گیر در افغانستان کاهش یافته‌است؛ در حالی‌که مقام‌های صحی می‌گویند، افغانستان تاکنون در اوج بحران کرونا است. با این حال، مراجعه اندک مردم به مراکز صحی برای آزمایش، یکی از دلایل کاهش آمار دانسته می‌شود.

طبق آخرین آمار رسمی وزارت صحت عامه‌، در ۲۴ ساعت گذشته از آزمایش ۱۸۹ مورد مشکوک به ویروس کرونا، نتایج ۳۵ مورد آن مثبت تشخیص شده‌است و با این حساب آمار کل مبتلایان کووید-۱۹ در افغانستان به ۳۶ هزار و ۷۱۰ نفر افزایش یافته‌است.

آمار وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در شبانه‌روز گذشته، تنها ۱ فرد مبتلا به کرونا در هرات جان باخته‌است که به این ترتیب آمار کل فوتی‌های ناشی از کرونا نیز به یک‌هزار و ۲۸۳ نفر رسیده‌است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *