ویروس‌شناس فراری چین: کرونا در یک آزمایشگاه نظامی چین ساخته شده‌است

یکی از داکتران متخصص چینی که به تازگی از این کشور به امریکا فرار کرده ادعا می‌کند که منشاء ویروس کرونا برخلاف گفته‌های مقام‌های پکن بازار فروش حیوانات در  ووهان نه بلکه یک آزمایشگاه نظامی در این کشور است.

دکتر لی منگ؛ ویروس‌شناس دانشکده صحت عمومی هنگ‌کنگ مدعی است با بررسی‌های دقیق به این نتیجه رسیده ویروس کرونا در آزمایشگاهی مربوط به ارتش آزادی‌بخش خلق چین تولید شده و ظهور و گسترش جهانی آن به بازار فروش حیوان‌های زنده در شهر ووهان ربطی ندارد. پکن اما این ادعاها را رد کرده است.

دکتر لی در جریان یک گفتگوی زنده اینترنتی با خبرگزاری لود پرس تایوان گفت: «آن زمان من آشکارا به این نتیجه رسیدم که ویروس از یک آزمایشگاه نظامی حزب کمونیست چین آمده و مطرح شدن بحث بازار زنده‌فروشی ووهان صرفا یک عملیات فریب بود. وقتی یافته‌هایم را به مقام بالاتر گزارش کردم، چندان جدی گرفته نشد و به این نتیجه رسیدم که غیرممکن است بتوانم در این باره با مقام‌های ارشد حزب کمونیست حرف بزنم.»

این پزشک متخصص هنگ‌کنگی مدعی شد مسوولیت داشته است پیش از ناپدید شدن اطلاعات مربوط به منشاء ویروس را از چین خارج کند. سخنان دکتر لی از این نظر می‌تواند جدی باشد که او زیر نظر حزب کمونیست چین درس خوانده و آموزش دیده و شاید بیش از دیگران اقدام‌های پنهانی پکن را بشناسد.

دکتر لی در ماه اپریل هنگ‌کنگ را به مقصد امریکا ترک کرده و مدتی پیش به فاکس نیوز گفته بود: «چون می‌دانم چینی‌ها با افشاگران چگونه برخورد می‌کنند، ناچار شدم به امریکا فرار کنم. مقام‌های پکن حتی به من که از هنگ‌کنگ بودم اجازه نمی‌دادند درباره کرونا تحقیق کنم و من از دوستانم کمک گرفتم.»

این متخصص ویروس‌شناس نخستین نمونه‌های مربوط به بیماران آلوده به ویروسی شبیه سارس را در ووهان دسامبر ۲۰۱۹ می‌داند و می‌گوید پس از مدتی پژوهش، از مقام‌های بالاتر هشدار سکوت دریافت کرده است.

در واکنش به این سخنان، سخنگوی انستیتوت صحت عمومی هنگ‌کنگ اعلام کرد دکتر لی رابطه استخدامی با آن‌ها ندارد و نمی‌تواند درباره او اطلاعات بیشتر بدهد.

مطالب مرتبط