عبدالله: دور نخست مذاکرات بین‌الافغانی در قطر برگزار می‌شود

عبدالله عبدالله؛ رییس شورای عالی مصالحه ملی و ریس لویه جرگه مشورتی صلح اعلام کرد که نخستین دور مذاکرات بین الافغانی در ⁧‫قطر‬⁩ برگزار خواهد شد.

آقای عبدالله امروز شنبه، ۱۸ اسد در یک نشست خبری در کابل گفت که هیچ یک از کمیسیون‌های لویه‌جرگه به‌گونه قاطع با آزادی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان مخالفت نکرده‌اند.

عبدالله تاکید کرد که اگر ۴۰۰ زندانی طالبان آزاد شوند، نخستین دور گفتگوهای صلح در قطر برگزار خواهد شد.

شرکت‌کنندگان این جرگه مشورتی، در ۵۰ کمیسیون برای آزادی زندانیان طالبان رای‌زنی کردند که و قرار است نتیجه این رأی‌زنی ها فردا طی قطع‌نامه‌ای اعلام شود.

عبدالله عبدالله گفت که که اعضای جرگه نمایندگان طیف وسیع مردم افغانستان را شکل می‌دهند و از تمام اقشار جامعه در این میان حضور دارند.

او افزود: «در کل نتیجه‌گیری کردم که همه حامی شروع مذاکره هستند؛ اما در مورد رفع موانع و چگونگی گفتگوها نظریات متفاوت اند. نگرانی‌ها در مورد آزادی ۴۰۰ زندانی و برگشتن آن‌ها به میدان جنگ وجود دارد».

عبدالله عبدالله همچنین گفت که در حال حاضر به‌صورت کل همه نمایندگان لویه‌ جرگه خواستار آغاز گفتگوهای صلح و از بین رفتن موانع صلح بودند.

او در پاسخ به این که روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان شب گذشته آغاز شده گفت که روند اغاز نشده لیست موجود است هر لحظه که فیصله لویه جرگه در مورد آن مشخص شود روند رهایی زندانیان آغاز می شود.

به گفته رییس شورای مصالحه ملی، اکنون اطمینان‌های که به صورت مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد، رهایی زندانیان آخرین پیش شرط آغاز گفتگوهای بین الافغانی است و حکومت از طالبان انتظاردارد که شروط تازه نگذارند.

عبدالله اضافه کرد که فیصله لویه جرگه نهایی بوده و غرض تصمیم گیری به مرجع دیگری سپرده نمی‌شود.

مطالب مرتبط