ترامپ: می‌خواستم بشار اسد را بکشم، متیس نگذاشت

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا اعلام کرد قصد داشته است در سال ۲۰۱۷ بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را بکشد اما جیم متیس، وزیر دفاع پیشین امریکا با او مخالفت کرده است.به نقل از یورو نیوز، آقای ترامپ در برنامهٔ صبحگاهی شبکه فاکس درباره بشار اسد گفت:‌ «اگر با من بود او را از میان بر می‌داشتم. ترتیبش را داده بودم.» وی افزود: «متیس نمی‌خواست این کار را بکند. متیس جنرال خیلی معتبری بود و من هم گذاشتم کارش را بکند.»

این گفته‌ها، گزارش باب وودوارد،‌ روزنامه‌نگار نامی واشنگتن پست را در کتاب معروفش «ترس: ترامپ در کاخ سفید» تأیید می‌کند،‌ گزارشی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ آن را رد کرد و در مورد خواستِ کشتن بشار اسد گفت چنین موضوعی «اصلا مطرح نبوده است.»

باب وودوارد در گزارش خود نوشته بود که رئیس جمهوری،‌ پس حملهٔ شیمیایی منسوب به رژیم اسد در سوریه گفت نیروهای آمریکایی باید «وارد شوند» و اسد را «بکشند». اما ژنرال متیس که قول داده بود این موضوع را سریعا بررسی کند رفت و با طرح یک حملهٔ هوایی محدود برگشت.

آقای ترامپ در این مصاحبه گفت از تصمیم نهایی خود در این زمینه پشیمان نیست و افزود: «از نظر من (اسد) قطعا فرد خوبی نیست، ولی من فرصتی داشتم که او را از میان بردارم اما متیس مخالف بود.»

بشار اسد در طول جنگ داخلی سوریه که به کشته شدن صدها هزار تن و آواره شدن چند میلیون سوری انجامید در قدرت باقی ماند.

ایران و روسیه از حامیان اصلی اسد محسوب می‌شوند که در جنگ سوربه یه حمایت از اسد نیرو پیاده کرده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *