کرونا در افغانستان؛ شناسایی نزدیک به ۱۰۰ مورد جدید طی ۲۴ ساعت

وزارت صحت عامه اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته، ۹۵ بیمار جدید کرونایی شناسایی شده‌‌‌ و در این مدت پنج نفر جان باخته‌اند.بر بنیاد آمار رسمی با شناسایی ۹۵ بیمار جدید، شمار مبتلایان کووید-۱۹ در افغانستان به ۴۱ هزار و ۳۲ نفر رسیده‌است.

همچنین با مرگ پنج نفر در شبانه‌روز گذشته، شمار قربانیان کرونا در کشور به یک‌هزار و ۵۲۳ نفر افزایش یافته‌است.

طبق آمار رسمی، در شبانه‌روز گذشته ۶۷ نفر بهبود یافته‌اند که با این حساب، شمار بهبودیافتگان نیز به ۳۴ هزار و ۲۱۷ نفر رسیده‌است.

کارشناسان می‌گویند که آمار رسمی وزارت صحت، همه موارد ابتلا و مرگ بر اثر کرونا در سراسر کشور را پوشش نمی‌دهد. یک ارزیابی وزارت صحت نیز نشان داده‌است که به صورت تقریبی حدود ۱۰ میلیون نفر در سراسر کشور به کرونا مبتلا شده‌اند؛ اگر این آمار درست باشد، سهم مرگ و میر در نتیجه کرونا بسیار اندک بوده و اغلب افرادی که مبتلا شده‌اند، بهبود یافته‌اند. البته این امر، به باور آگاهان مسایل صحی، نشانگر موفقیت برنامه‌های دولت برای مهار کرونا نیست؛ بلکه ممکن است عوامل فردی، زیست‌محیطی و… داشته باشد.

با این‌همه، ناظران درباره خطر شیوع موج دوم کرونا در افغانستان هشدار می‌دهند. آن‌ها با اشاره به این‌که بسیاری از کشورهای بزرگ جهان، با موج‌های دوم و سوم کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و آمار ابتلا و مرگ بر اثر این ویروس به شدت افزایش یافته، توصیه می‌کنند که دولت باید تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع موج جدید این ویروس در افغانستان را روی دست بگیرد و مردم نیز با رعایت توصیه‌های صحی و پروتکل‌های بهداشتی، از بروز یک بحران مرگبار تازه، جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط