ثبت ۵۶۹ قضیه تجاوز جنسی به زنان در دادستانی کل طی سه سال

دادستانی کل کشور اعلام کرد که طی سه سال گذشته ۵۶۹ قضیه تجاوز جنسی به زنان در سراسر کشور در این نهاد ثبت شده‌است و بیشترین قضایا در ولایت‌های کابل، هرات و بلخ بوده‌است.

سینا شنا منصور؛ معاون بخش مبارزه با خشونت علیه زنان در دادستانی کل امروز سه‌شنبه، ۶ عقرب در یک نشست خبری در کابل گفت که ۱۷۳ قضیه تجاوز جنسی به زنان تنها در سال جاری در این نهاد ثبت شده‌ات.

او افزود که شمار واقعات خشونت علیه زنان در این سال ۳۰۰۰ مورد به شمول تجاوز جنسی بوده است که ۲۸۷ نفر در پیوند به آن محکوم به مجازات شده‌اند.

خانم منصور در این نشست گفت که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی، ۱۹۵ مورد و در سال گذشته، ۲۰۱ مورد تجاوز جنسی بر زنان از سراسر کشور در این نهاد ثبت شده و به آن‌ها رسیدگی شده‌است.

وی در ادامه به چند مورد عمده این قضایا اشاره کرد و گفت که قضیه تجاوز جنسی بالای «نورجهان» و قتل وی توسط برادرش در ولایت جوزجان یکی از مواردی بود که متهم این قضیه به ۳۰ سال حبس تنفیذی محکوم شده است.

او افزود که هفت فرد بازداشت شده در پیوند به تجاوز جنسی بالای یک دختر در بلخ نیز توسط محکمه استیناف محکوم به مجازات شدند؛ اما برای دادستانی کل پذیرفتنی نبود و این قضیه به دادگاه عالی راجع شده است.

سینا شنا منصور همچنان به یک قضیه در ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب اشاره کرد و گفت که یک افسر اردوی ملی بالای یک طفل خورد سال تجاوز کرده بود که از سوی این نهاد رسیدگی شده‌است.

به گفته وی مظنون به بیست سال حبس تنفیذی و دادن وجه معادل مهر باالمثل مطابق به قوانین محکوم به مجازات شده است و در حال حاضر جزایش را در زندان سپری می‌کند.

مطالب مرتبط