وزیر داخله فرانسه، ترکیه را به دخالت در امور داخلی کشورش متهم کرد

دولت فرانسه می‌گوید اقدامات امنیتی در مراکز مذهبی این کشور را تشدید می‌کند. این اقدام پس از تنش‌های رخ داده در ماجرای سر بریدن یک معلم فرانسوی از سوی یک اسلامگرای افراطی صوت می‌گیرد.به نقل از یورو نیوز، ژرار درمننن، وزیر داخله فرانسه می‌گوید این کشور بعد از تنش‌های رخ داده در روزهای اخیر، در معرض خطر بالای وقوع حمله تروریستی قرار دارد.

ساموئل پتی معلم تاریخ یک مدرسه در حومه پاریس ۱۶ اکتبر بعد از آنکه کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام را در کلاس درس آزادی بیان خود به نمایش گذاشته بود، از سوی عبدالله یزیدویچ، جوان ۱۸ ساله مسلمان سر بریده شد.

پولیس فرانسه خواهان افزایش سطح امنیتی در اماکن مذهبی در هفته‌های آتی است. پولیس می‌گوید تهدیدات آنلاین از سوی گروه‌های اسلام‌گرای افراطی علیه مسیحیان و مسلمانان میانه‌رو افزایش یافته است.

ژرار درمنن، وزیر داخله فرانسه روز سه‌شنبه ۲۷ اکتبر، در گفتگو با رادیو اینتر فرانس اعلام کرد که «تهدیدات ترویستی افزایش یافته و دلیل آن دشمنان زیادی است که این کشور در داخل و خارج با آن رو به رو است.»

آقای درمنن بار دیگر تاکید کرد برنامه خود را برای از بین بردن گروه‌های مسلمانی که در پی ترویج دیدگاه‌های رادیکال و خطرناک هستند، پی می‌گیرد. او همچنین اضافه کرد باید با گروه‌هایی که بودجه‌های کلانی از خارج کشور برای ترویج چنین ایده‌های خطرناکی دریافت می‌کنند، برخورد شود. وزیر کشور فرانسه همچنین کشورهای ترکیه و پاکستان را به دخالت در امور داخلی فرانسه متهم کرد.

درمنن در ادامه افزود: «نبرد علیه ایدئولوژی اسلام‌گرایانه وجود دارد و ما نباید در این مسیر عقب نشینی کنیم.»

بعد از ماجرای قتل فجیع معلم فرانسوی و اظهارات امانوئل ماکرون در خصوص لزوم ممانعت از نفوذ دیدگاه‌های افراط‌گرایانه اسلامی در فرانسه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در اظهاراتی تند، به شدت از رئیس جمهوری فرانسه انتقاد و به او توصیه کرده بود که «برای تست سنجش عقل» به پزشک مراجعه کند.

مطالب مرتبط