پایان نشست جنوا با تعهد کمک ۱۳ میلیارد دالری به افغانستان

نشست جنوا که با تمرکز روی وضعیت افغانستان و تعهدات کشورهای کمک‌کننده برای حمایت مالی در چهار سال آینده از این کشور برگزار شده بود، پایان یافت.

وزارت مالیه اعلام کرد که در این نشست دو روزه کشورها و نهادهای کمک‌کننده با تعهد کمک بیش از ۱۳ میلیارد دالر به افغانستان، امروز سه‌شنبه، ۴ قوس پایان یافته است.

سخنگوی وزارت مالیه گفته‌است که این کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان به حفظ دست‌آوردهای گذشته، آتش‌بس، دوام دموکراسی، رعایت حقوق بشر، تأمین برابری جنسیتی و مبارزه با فساد مشروط شده است.

بر بنیاد اعلام این وزارت، کشورهای امریکا، فنلند، هالند، استرالیا، هند، اندونیزیا، پاکستان، کانادا، چک و برخی کشورهای دیگر و نیز بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی، صندوق وجهی پول و شماری دیگر از نهادهای بین‌المللی از تعهد کنندگان این مقدار کمک به افغانستان اند.

در عین حال این کمک‌ها مشروط شده است. امریکا گفته است که ۶۰۰ میلیون دالر در چهار سال آینده به افغانستان کمک می‌کند که ۳۰۰ میلیون آن مشروط به روند صلح است.

مایک پمپیو؛ وزیر خارجه امریکا در یک پیام ویدیویی در این نشست گفت: «اصلاحات اقتصادی، تلاش‌های واقعی مبارزه با فساد به شمول مبارزه با مخدرات، احترام به حقوق بشر به شمول آزادی مذهبی، محیط پذیرا برای سکتور خصوصی و گام برداشتن به سوی اتکا به خود پیش‌شرط‌های ادامۀ کمک به افغانستان است.»

نشست جنوا با محوریت افغانستان روز دوشنبه برگزار شد و در آن شماری از رهبران جهان به صورت مجازی سخنرانی کردند. اشرف‌غنی؛ رییس جمهور در این نشست بر ادامه کمک‌ها تاکید کرد و گفت که افغانستان برای به پا ایستادن نیاز به کمک جامعه جهانی دارد.

مطالب مرتبط