ده نیروی ویژه استرالیا در پیوند به کشتار غیر نظامیان افغان اخراج می‌شوند

رسانه‌های استرالیا گزارش داده‌اند که ده تن از نظامیان نیروهای ویژه این کشور در پیوند به کشتار غیر نظامیان افغان در زمان ماموریت شان در افغانستان از کار اخراج می‌شوند.

به گزارش شبکه «ای‌بی‌سی» که امروز پنج‌شنبه، ۶ قوس نشر شد، مقام‌های «کانبرا» برای دستکم ۱۰ تن از نظامیان نیروهای ویژه استرالیا حکم اخراج صادر کرده‌اند.

در گزارش آمده که هفته گذشته گزارش مستقلی در خصوص جنایات جنگی منتسب به نظامیان استرالیا صادر شد که در آن تأکید شده بود قتل‌های رقابتی و خونخواهی در بین نیروهای ویژه استرالیا در افغانستان یک امر عادی بوده‌است.

گزارش افزوده که شواهدی موجود است که نشان می‌دهد ۱۹ نظامی استرالیایی در قتل و کشتار ۳۹ زندانی و غیر نظامی افغان نقش داشته‌اند.

نیروهای دفاعی استرالیا پیشنهاد داده‌ بودند که پولیس فدرال استرالیا (AFP) درباره ۱۹ نیروی ویژه استرالیا در ارتباط با ۳۶ مورد جرایم جنگی از جمله قتل و رفتار بی‌رحمانه با غیرنظامیان افغانستان در بین سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ تحقیقات انجام دهد.

در گزارش فوق که توسط یک قاضی تهیه و نگارش شده بود، به نام و هویت هیچ یک از ۱۹ نظامی استرالیایی اشاره نشده بود.

بنا بر گزارش ای بی سی، ۱۰ تن از نظامیان استرالیایی رسماً حکم اخراج خود را دریافت کرده‌اند و آن‌طور که مشخص است این ۱۰ نفر جزء‌ ۱۹ نفری نیستند که در گزارش درباره آن‌ها بحث شده است و ظاهراً همگی آنها از شاهدان یا نیروهای کمکی بوده‌اند.

وزارت دفاع استرالیا تاکنون به درخواست خبرنگاران برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخ نداده است.

طبق گزارش ای بی سی، ۱۰ نظامی استرالیایی، ۱۴ روز فرصت دارند تا به حکم اخراج خود پاسخ دهند.

هفته گذشته به دنبال انتشار گزارشی از جنایات نظامیان استرالیا در افغانستان، جنرال آنگس کمپبل؛ رییس نیروهای دفاعی استرالیا در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن تأیید گزارش‌ها درباره نقش نظامیان کشورش در قتل غیرنظامیان افغان گفت: «صادقانه و کاملاً از مردم افغانستان بخاطر رفتارهایی که در گزارش به آن اشاره شده، عذرخواهی می‌کنم.»

در بخشی از این گزارش همچنین شواهدی ارائه شده مبنی بر اینکه نظامیان استرالیایی در برخی موارد برای زخمی کردن غیرنظامیان افغان از سگ استفاده می‌کردند.

مطالب مرتبط