روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان «متوقف نشده‌است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که وزارت دفاع امریکا برنامه خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را متوقف نکرده‌است. این در حالی است که قانون مجوز دفاع ملی ایالات متحده، هرگونه کاهش بیشتر نظامیان امریکایی از افغانستان را به ارائه ارزیابی از خطرات آن توسط پنتاگون به کنگره منوط کرده‌است.

این رسانه به نقل از بیانیه ارسالی پنتاگون نوشته است: «در حال حاضر، هیچ دستور جدیدی که بر روند کاهش مشروط [نیروها در افغانستان] به ۲۵۰۰ نفر تا پانزدهم جنوری ۲۰۲۱ اثر بگذارد، صادر نشده است.»

یکی از دستیاران کنگره امریکا که نخواسته نام‌اش افشا شود به رویترز گفته‌است که این کار پنتاگون تخطی از قانون است.

به نوشته رویترز، یک مقام امریکایی نیز گفت کاهش نظامیان این کشور در افغانستان، در زمان اجرایی‌شدن قانون مجوز دفاع ملی نیز در جریان بود و چیزی نیست که متوقف شود.

او البته این موضوع را رد نکرد که ممکن است قانون مذکور باعث کندشدن روند کاهش نظامیان امریکایی در افغانستان، پیش از اتمام دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و روی کار آمدن جو بایدن شود.

یک خبرگزاری انگلیسی نیز به نقل از وزارت دفاع امریکا گفته که برنامه کاهش نظامیان این کشور در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر تا موعد پانزدهم جنوری، ادامه داشته و متوقف نشده است.

در حالی که قانون مجوز دفاع ملی ایالات متحده، هرگونه کاهش بیشتر نظامیان امریکایی از افغانستان را به ارائه ارزیابی از خطرات آن توسط پنتاگون به کنگره منوط کرده؛ اما گفته می‌شود این عقب‌نشینی هنوز ادامه دارد.

پیشتر کریستوفر میلر؛ سرپرست وزارت دفاع امریکا در سفر به کابل، گفته بود که نیروهای ویژه امریکایی شاید آخرین سربازانی باشند که افغانستان را ترک خواهند کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *