ناتو از طالبان خواست که به تعهدات‌شان عمل کنند

ینس ستولتنبرگ؛ دبیر کل ناتو از گروه طالبان خواسته است که به تعهدات‌شان مبنی بر کاهش خشونت‌ها و قطع ارتباط با گروه‌های تروریستی عمل کنند.

آقای ستولتنبرگ دیروز (پنج‌شنبه، ۱۶ دلو) به خبرنگاران گفت: « پیام من به طالبان این است که آنان باید به تعهدات خود عمل کنند، به ویژه قطع روابط با تروریستان بین‌المللی از جمله القاعده و ما باید شاهد کاهش خشونت باشیم.»

او از حملات هدفمند بر خبرنگاران و جامعه مدنی ابراز نگرانی کرده داست و هم چنین از گروه طالبان خواسته است که از بلند بردن خشونت‎‌ها پرهیز کنند.

قرار است وزیران دفاع کشور‌های عضو ناتو به تاریخ ۱۷ و ۱۸ فبروری در مورد پایان بخشیدن و یا ادامه ماموریت نظامی ناتو در افغانستان تصمیم بگیرند.

بر بنیاد توافق‌نامۀ امریکا-طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ در قطر امضا شد، ایالات متحده توافق کرده است که در صورت کاهش خشونت، پیشبرد مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان و قطع رابطۀ طالبان با گروه های دهشت افگن، نیروهای خارجی تا ماه می ۲۰۲۱ افغانستان را ترک خواهند کرد.

اما حکومت ایالات متحده امریکا به رهبری جوبایدن، گفته است که توافق‌نامه دوحه را بررسی می‌کند که آیا طالبان به تعهدات‌شان مبنی بر کاهش خشونت‌ها و قطع ارتباط با گروه‌های تروریستی عمل کرده‌اند، یا خیر.

همزمان، پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا گفته است که گروه طالبان به تعهدات خود منبی بر کاهش خشونت‌ و قطع رابطه با شبکۀ القاعده عمل نکرده و ادامۀ این وضعیت روند مذاکرات صلح را با مشکل مواجه خواهد کرد.

اما گروه طالبان، ایالات متحده امریکا را به نقض توافق‌نامه صلح متهم می‌کنند.

دونالد ترامپ؛ رییس‌جمهور پیشین امریکا در آخرین روزهای پایان انتخابات ریاست جمهوری‌اش، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان را به ۲۵۰۰ تن کاهش داده است.

اما وزارت دفاع ایالات متحده می گوید که تصامیم آینده در مورد شمار سربازان امریکایی در افغانستان، بر اساس وضعیت و شرایط افغانستان گرفته خواهد شد.

 

مطالب مرتبط