شورای امنیت ملی: ۵۰ زندانی رها شده طالبان در جنگ کشته شده‌اند

شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که فهرست ۵۰ زندانی رها شده طالبان را تهیه کرده که پس از رهایی از زندان در میدان‌های جنگ گشته شده‌اند.

رحمت‌الله اندر؛ سخنگوی شورای امنیت ملی گفته است که زندانیان رها شده طالبان بر خلاف تعهد شان به میدان‌های جنگ برگشته شده‌اند:«طالبان این تعهد را کرده بودند که اگر زندانی‌هایش رها شوند، خشونت‌ها را کاهش می‌دهند. زندانیان طالبان تعهده سپرده بودند و سوگند یاد کرده بودند که دوباره به جنگ بر نمی‌گردند. زندانی‌ها رها شدند، طالبان نه خشونت‌ها را کاهش دادند و نه جلو رفتن دوباره زندانیان رها شده را به جنگ گرفتند. ما نام‌های نزدیک به ۵۰ زندانی را داریم که پس از رهایی در جنگ کشته شدند.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که محمد حنیف اتمر؛ وزیر خارجه کشور گفته است که ۹۰ درصد زندانیان طالب پس از رهایی از بند، به میدان‌های جنگ برگشته‌اند.

آقای اتمر در دیدارش با محمدابراهیم طاهریان؛ نمایندۀ ویژه ایران برای افغانستان، طالبان را متهم کرده است که به سه تعهدشان در پیوند با صلح عمل نکرده‌اند.

به گفته‌ی وزیر خارجه کشور برگشتن ۹۰ درصد زندانیان رها شده طالبان به میدان‌های جنگ، افزایش سطح خشونت‌ها و دوام رابطه با شبکه القاعده، سه موردی است که گروه طالبان بر خلاف تعهدات‌شان عمل کرده‌اند.

برگشتن ۹۰ درصد زندانیان رهاشده به صفوف جنگ، افزایش خشونت‌ها و ادامۀ روابط طالبان با القاعده، سه موردی اند که به گفتۀ وزیر خارجۀ افغانستان طالبان به این تعهدات‌شان عمل نکرده اند.

اما گروه طالبان این ادعاها را رد می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی این گروه گفته است که زندانیان رهاشدۀ طالبان در خانه‌های‌شان هستند و به زندگی عادی‌ ادامه می‌دهند: «زندانی‌های رهاشده تمام‌شان در حال زندگی شخصی و کارهای عادی خود هستند. آنان اکنون مردم عام هستند. هم‌چنین کسانی را که آنان می‌گویند کشته شدند در خانه‌های‌شان کشته شده‌اند.»

پس از امضای موافقت‌نامه دوحه در اواخر ماه فبروری ۲۰۲۰ میان ایالات متحده امریکا و طالبان، حکومت افغانستان ۵ هزار زندانی طالب را از زندان‌ها رها کرد.

هم چنین رییس جمهور محمد اشرف غنی، به هدف نشان دادن حسن نیت‌اش در روند گفت‌وگوهای صلح ۷۵۰ زندانی دیگر طالبان را از بند رها کرد.

اما پس از رهایی این شمار از زندانیان، مقام‌های ارشد حکومت از تصمیم رهایی زندانیان طالب ابراز پیشیمانی کرده‌اند.

 

 

مطالب مرتبط