کمیسیون انتخابات: در انتخابات ۹۸ تقلب به حد اقل رسید

کمیسیون انتخابات در واکنش به گزارش اخیر بازرس ویژه امریکا می‌گوید که در انتخابات ۱۳۹۸ تقلب انتخاباتی به حد اقل کاهش یافته‌بود.حوا علم نورستانی؛ رئیس کمیسیون انتخابات، امروز شنبه، ۱۸ دلو در یک نشست خبری گفت که استفاده از تکنالوژی بیومتریک و اتخاذ تدابیر ضد تقلب، استفاده از فهرست رأی‌دهندگان به‌شکل کاغذی و الکترونیک و به‌کارگیری فورم نتایج الکترونیک، و سیستم پی‌گیری مواد حساس انتخاباتی باعث شده بود تا تقلبات انتخاباتی در انتخابات سال ۱۳۹۸ به حد اقل برسد.

رییس کمیسیون انتخابات افزود: «در نتیجه از مجموع ارقام ارائه‌شده یک ‌میلیون و ۸۲۳ هزار و ۹۴۸ رای واقعی تثبیت شد که این گونه تصفیه‌کاری در انتحابات‌های افغانستان بی‌سابقه بوده‌است.»

رییس کمیسیون انتخابات همچنین با اشاره به گزارش اخیر «سیگار» مبنی بر ضعف رهبری و موجودیت کارمندان بدون صلاحیت در کمیسیون انتخابات گفت که این کمیسیون در سطوح مختلف مرکز و ولایات اصلاحات سازمانی را به میان آورده و توانسته‌است تا کادرهای تحصیل‌یافته و با تجربه را جذب کند.

خانم نورستانی افزود: «در دبیرخانه‌ کمیسیون انتخابات یک ظرفیت عالی کاری به وجود آمده‌است. تمام فرایند انتخابات ۱۳۹۸، توسط کارمندان دبیرخانه‌ کمیسیون مدیریت و اجرایی شد که نشان‌دهنده ظرفیت و توانایی کارمندان این اداره می‌باشد.»

با این حال، او تأکید کرد که مسئولان کنونی کمیسیون انتخابات در مورد چگونگی عمل‌کرد مسئولان و کمیشنران پیشین این کمیسیون پاسخ‌گو نیستند.

رییس کمسیون انتخابات همچنین افزود که برای انتخابات ۱۳۹۸، مبلغ ۱۴۹٫۹میلیون دالر امریکایی مد نظر گرفته شده‌بود. از این میان، ۹۰٫۵ میلیون دالر آن توسط حکومت افغانستان و ۵۹٫۴ میلیون دالر دیگر آن نیز توسط جامعه‌ جهانی وعده شده‌بود.

همچنین به گفته‌ او، از مجموع بودجه‌ ملی ۲۹٫۵ میلیون دالر برای انتخابات ریاست‌ جمهوری گذشته در نظر گرفته شده‌بود که کمیسیون انتخابات، ۲۶میلیون آن را به مصرف رسانده‌است.

این در حالیست که اداره بازرس ویژه امریکا (سیگار) چند روز پیش در گزارشی گفته‌بود که کمیسیون انتخابات افغانستان همواره از ضعف رهبری، کارمندان بدون صلاحیت، حد اقل پاسخگویی در برابر تقلب و کوتاهی‌ها و ساختار نامناسب برای تصمیم‌گیری رنج برده و همچنان می‌برد.

سیگار در گزارش خود افزوده بود که در کنار این عوامل، ناامنی خود به تنهایی مانع عمده‌ مشارکت سیاسی گسترده بوده و از سال ۲۰۰۴ میلادی به این طرف، مراکز رای‌دهی در روز انتخابات بیشتر از گذشته بسته بوده‌اند.

گفتنی است که انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته خورشیدی نیز مثل هر انتخابات دیگر با تقلب، نارسایی، فقدان امکانات، عدم مشارکت، نبود شفافیت، ادعای دستبرد به آرا، شکستن دروازه بخش بایگانی برگه‌های رأی و… همراه بود که در نهایت مثل انتخابات پیشین ریاست جمهوری به بحران سیاسی انجامید، دو رییس جمهور در یک پایتخت سوگند یاد کردند و سرانجام بار دیگر «توافق سیاسی» به جای نتایج انتخابات، قدرت را بین دو مدعی پیروزی، تقسیم کرد.

مطالب مرتبط