آمادگی مسئولان امنیتی برای جنگ در برابر طالبان

در حالی‌که جنگجویان طالبان از رخصتی زمستانی شان به جبهه فراخوانده شده، مسئولان امنیتی می‌گویند، در برابر طالبان دفاع خواهند کرد و آماده جنگ با این گروه هستند.حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری امروز (شنبه، ۱۸ دلو) در نشست خبری با سایر مسئولان امنیتی گفت که «طالبان، میز گفتگو را ترک گفته و ما حاضر به جنگ با طالبان و دفاع مقدس از کشور هستیم».

او افزود مانع اصلی صلح، طالبان هستند که دست به کشتار مردم می‌زنند.

محب علاوه کرد که «طالبان می‌خواهند نظام را سرنگون کنند».

او در ادامه تاکید کرد که «امارت طالبان را هیچ کسی در منطقه نمی‌پذیرد».

مسعود اندرابی؛ وزیر داخله نیز طالبان مانع روند صلح خواند گفت که «اگر طالبان صلح نکنند، ما آماده جنگ هستیم».

او با اشاره به افزایش حملات طالبان گفت که «این گروه توان سقوط ولایات را نخواهند داشت».

این در حالی است که شبکه خبری ان‌بی‌سی در گزارشی به نقل از سه رهبر طالبان گفته است که بسیاری از فرماندهان گروه طالبان از رخصتی‌های زمستانی به میدان جنگ فراخوانده شده‌اند.

این شبکه در گزارشی که روز جمعه، ۱۷ دلو منتشر کرده، نوشته است که رویکرد سیاسی خارجی رییس جمهور جدید امریکا و عمل نکردن به توافق‌نامه صلح، طالبان را وادار کرده تا به میدان‌های جنگ برگردند.

این اقدام طالبان پس از اعلان شده است که کنگره امریکا طی گزارشی درباره فروپاشی دولت و شروع جنگ داخلی هشدار داده و خواستار عقب‌افتادن برنامه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان شده‌است.

این گزارش که از سوی یک گروه فراجناحی تدوین شده، تاکید کرده‌است که خارج‌کردن تمام نیروهای امریکایی از افغانستان در شرایط کنونی باعث بی‌ثبات‌شدن منطقه و احیای تهدیدهای القاعده خواهد شد.

بر اساس توافق‌نامه دوحه، این نیروها باید تا پایان ماه می سال جاری میلادی، افغانستان را ترک کنند. اما طالبان پیش از این هم هشدار داده‌ بود که در صورت عملی نشدن توافق‌نامه صلح امریکا و گروه طالبان که در فبروری ۲۰۲۰ در دوحه امضا شد، این گروه حملات خود بر نیروهای خارجی را از سر می‌گیرند.

مطالب مرتبط