ابراز امیدواری عبدالله برای از سرگیری گفتگوهای صلح

عبدالله عبدالله؛ رییس‌ شورای عالی مصالحه بر پایان خشونت در کشور تاکید کرده و ابراز امیدواری می‌کند که روند گفتگوی صلح میان نمایندگان دولت و گروه طالبان در قطر از سر گرفته شود.رییس شورای عالی مصالحه، امروز (یک‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم گشایش کمیسیون برنامه‌های انکشافی و جلب کمک‌های شورای عالی مصالحه‌ ملی گفت، هیچ اولویتی بالاتر از یک صلح عادلانه برای مردم افغانستان نیست. به گفته او از سرگیری گفتگوهای صلح در اسرع وقت و برقراری آتش‌بس از خواسته‌های جدی مردم افغانستان است.

آقای عبدالله افزود: «خواستار این هستیم که هرچه زودتر گفتگوها به گونه‌ جدی آغاز شود و دوام پیدا کند. آتش‌بس خواست اصلی مردم افغانستان است، دوام خشونت‌ها هر روز از مردم قربانی می‌گیرد.»

این در حالی است که روند گفتگوی صلح میان نمایندگان دولت و گروه طالبان در قطر متوقف است و نمایندگان دو طرف پس از نزدیک به دو ماه هنوز نتوانسته‌اند روی موارد صلح گفتگو کنند.

پیش از این مقامات دولتی گفته‌اند که گروه طالبان تمایلی به ادامه گفتگو با نمایندگان دولت ندارد.

طالبان علاقه‌ای به گفتگو ندارند
حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی رییس ‌جمهوری روز گذشته در نشست نهادهای امنیتی گفت که طالبان اگر صلح می‌خواهند، اعمال تروریستی خود را اصلاح کنند و به میز گفتگو برگردند. به گفته او، طالبان همواره به خشونت در کشور ادامه داده و اشاره این گروه هنوز هم به جنگ است.

مشاور امنیت ملی آقای غنی افزود که مسایل مربوط به افغانستان هیچ‌ راه حل جنگی ندارد و این مشکل تنها از راه گفتگو قابل حل است.

آقای محب افزود که هیات گفتگوکننده دولت در حال حاضر در دوحه حضور دارد؛ اما نمایندگان طالبان در قطر راحت زندگی می‌کنند و هیچ علاقه‌ای به گفتگو با دولت ندارند.
دستگیری ۱۵۰ عامل بمب‌گذاری در کابل
از سوی دیگر، احمدضیا سراج؛ رییس عمومی امنیت ملی گفت که گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه صلح با امریکا تمام نیروی خود را برای خدشه‌دار ساختن روحیه مردم جمع کرد.

او گفت که در یک هفته اخیر ۱۵۰ فرد دخیل در استفاده از ماین‌های مقناطیسی و حادثات دیگر در کابل گرفتار شده‌اند.

آقای سراج با توجه به افزایش انفجارها در شهر کابل گفت که گروه طالبان از این جهت فشار روی کابل آورده‌است که انفجار‌های پایتخت خبرساز می‌شود و آن‌ها از این طریق روان مردم را خدشه‌دار ساخته و از این جنگ روانی استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *