خشونت علیه زنان در افغانستان؛ قتل ۱۳۶ زن در سال جاری

وزارت امور زنان از افزایش خشونت و قتل زنان در کشور ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که در سال مالی جاری، ۱۳۶ زن در اثر خشونت‌های خانوادگی در کشور به قتل رسیده‌اند.رویا دادرس؛‌ سخنگوی این وزارت به بی بی سی گفته است که قتل زنان نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است. به گفته او، در سال گذشته ۹۰ مورد قتل زنان به ثبت رسیده است، اما در سال جاری، این رقم به ۱۳۶ تن رسیده است.

سخنگوی وزارت زنان گفته است که بیشتر این قضایا در ولایات سرپل، بادغیس، نیمروز، لوگر، غور، دایکندی، بامیان، هرات، جوزجان، بغلان، لغمان، فاریاب، پروان، تخار، کاپیسا و قندوز ثبت شده است.

به باور او، شیوع ویروس کرونا و دوران قرنطین سبب حضور بیشتر مردان در خانه و حاد شدن خشونت‌های کوچک و پنهان شده که منجر به قتل زنان شده است.

خانم دادرس همچنین گفته است که در سال جاری خورشید، حدود ۷ هزار قضیه خشونت در برابر زنان در وزارت امورزنان به ثبت رسیده‌اند که بیش از ۴ هزار آن بعد جرمی داشته و به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده‌اند.

به گفته او، حدود دو هزار قضیه دیگر نیز از طریق مشورت حقوقی و نزدیک به هفتصد قضیه نیز از راه میانجیگری حل و فصل شده است.

سخنگوی وزارت امور زنان افزوده است که نزدیک به سه هزار قضیه از مجموع قضیه های ثبت شده هنوز در دوران بوده و کار برای رسیدگی آنها جریان دارد.

خانم دادرس در ادامه افزوده است که بلندترین خشونت ثبت شده که نزدیک به ۱۳۰۰ قضیه بوده، ضرب و شتم است و پس از آن فرار از منزل و پرداخت نکردن نفقه از دیگر قضایا با آمار بلند بوده است.

خشونت علیه زنان در افغانستان یکی از چالش‌های بزرگ اجتماعی است که رسم و رواج ناپسند، ضعف حاکمیت دولت، عدم برخورد قاطعانه با عاملین خشونت، نفوذ زورمندان در روند رسیدگی به خشونت‌ها، نبود زنان قاضی، وکیل و دادستان، کمبود آگاهی و پایین بودن میزان سواد از دلایل خشونت علیه زنان خوانده می‌شود.

مطالب مرتبط