طرح ابتدایی تعدیل قانون انتخابات به وزارت عدلیه فرستاده شد

در حالیکه نهادهای ناظر بر روند انتخابات از عدم آوردن اصلاحات در قانون از سوی کمیسیون انتخابات انتقاد می‌کنند، کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که طرح ابتدایی تعدیل قانون انتخابات را جهت طی مراحل به وزارت عدلیه فرستاده است.اورنگ زیب؛ رئیس کمیسیون انتخابات امروز (دوشنبه، ۱۸ حوت) در یک نشست خبری گفت که در این طرح، موضوعاتی مثل تعریف اصطلاحات انتخاباتی، چگونگی موارد همکاری ادارات دولتی با کمیسیون انتخابات در روند انتخابات و تطبیق برنامه‌های آگاهی عامه و آموزش تعدیل شده‌اند.

رئیس کمیسیون انتخابات افزود که در این طرح تدابیری جدی و واضح برای تهیه فهرست رای‌دهندگان براساس تذکره الکترونیکی، استقلالیت مالی کمیسیون، تغییر سیستم انتخابات مجلس نمایندگان‌، شوراهای ولایتی و ولسوالی‌ها در نظر گرفته شده است.

او افزود که همچنین در این طرح روی موضوعات شرایط رای‌دهندگان و ارایه فهرست از جانب احزاب سیاسی،‌ ائتلاف نامزدان انتخابات و انصراف آنان تعدیلات آورده شده است.

به گفته اورنگ زیب، تعداد کرسی‌های شوراهای ولایتی، نحوه استفاده از تکنالوژی از تعدیلات دیگری است که در این طرح قانون آورده شده است.

این در حالیست که چندی پیش بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) از عدم آوردن اصلاحات در قانون انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات انتقاد کرده و آن را نگران کننده خوانده بود.

این نهاد گفته بود که کمیسیون انتخابات به جای آوردن اصلاحات در قانون انتخابات، روی برگزاری انتخابات در سال آینده تمرکز کرده است.

این نهاد تاکید کرده بود که در صورت عدم اصلاحات در قانون انتخابات، امکان برگزاری انتخابات شفاف در کشور وجود ندارد.

مطالب مرتبط