لاوروف خواستار حضور هند در حمایت از روند صلح افغانستان شد

سرگئی لاوروف؛ وزیر امور خارجه روسیه گفته‌است که هند یکی از بازیگران مهم در حل و فصل سیاسی بحران افغانستان است و این کشور باید در تلاش‌های بین‌المللی حمایت از روند صلح افغانستان حضور فعال داشته‌باشد.هندوستان‌تایمز به نقل از وزیر خارجه روسیه نوشته‌است: «هند باید بخشی از تلاش‌های بین‌المللی برای یافتن توافق صلح در وضعیت افغانستان باشد؛ زیرا هند یک بازیگر مهم در منطقه است و می‌تواند در روند صلح افغانستان نقش مهمی داشته‌باشد.»

لاوروف افزوده‌است که هند در نشست تروئیکا به میزبانی مسکو در ۱۸ مارچ به منظور کمک به روند صلح افغانستان شرکت نکرد؛ در حالی‌که هند به عنوان همسایه متحد افغانستان می‌تواند نقش فعالی در زمینه صلح این کشور داشته‌باشد.

او افزوده‌است: «چنین ترکیبی امکان هماهنگی کمک به روند آشتی ملی را بر اساس اجماع گسترده منطقه‌ای فراهم می‌کند. هرچه روند صلح افغانستان پیش می‌رود، ما قصد داریم کار این مکانیزم را از سر بگیریم.»

پیش از این در ۲۴ مارچ ، ضمیر کابلوف؛ نماینده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته‌بود که طالبان در جریان نشست مسکو بر بازگرداندن امارت اسلامی به عنوان بخشی از راه حل مناقشه اصرار داشتند.

کابلوف گفت که روسیه از نتایج کنفرانس صلح افغانستان که هفته گذشته مسکو میزبان آن برگزار شد راضی است و از ایالات متحده خواسته تا به توافق‌نامه‌ خروج نیروهای خود را از اول ماه می از این کشور عمل کند.

این در حالی است که رهبران ارشد سیاسی و مقامات دولتی در حال بررسی بیش از ۲۵ پیشنهاد صلح، از جمله پیشنهاد کاخ ریاست جمهوری، برای ایجاد یک نقشه راه صلح واحد برای کنفرانس آینده در ترکیه هستند.

مطالب مرتبط