لاوروف در اسلام‎‌آباد: روسیه و پاکستان در مورد صلح افغانستان نظر مشترک دارند

سرگی لاوروف؛ وزیر خارجه روسیه در اسلام‌آباد در نشست خبری مشترک با همتای پاکستانی خود گفت که این دو کشور در قبال صلح افغانستان نظر مشترک دارند و برای تامین آن تلاش خواهند کرد.گام‌های پاکستان و روسیه برای تعمیق همکاری‌ها،لاوروف در راه اسلام‌آباد -  ایرنااو گفت: «ما توافق کردیم که باید به طرف‌های درگیر در افغانستان برای رسیدن به یک توافق جهت پایان جنگ داخلی، از طریق گفتمان سیاسی همه‌شمول، تسهیلات بیشتر را فراهم کنیم.»

شاه محمود قریشی؛ وزیر خارجه پاکستان در این نشست خبری که امروز (چهارشنبه، ۱۸ حمل) برگزار شد نیز گفت که اسلام‌آباد و مسکو، خواستار احیای صلح و ثبات در افغانستان هستند و در این «خصوص همکاری بسیار خوبی در حال شکل گرفتن است».

پاکستان متهم به حمایت از طالبان است.

این کشور از دید مقام‌های حکومت افغانستان به طالبان پناه می‌دهند و از این گروه حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند.

اشرف غنی؛ رییس جمهوری چندی پیش در اظهاراتی گفت: «ما با پاکستان یک مشکل دایمی داریم. زیرا آنجا (برای طالبان) پناهگاه داده می‌شود.»

پاکستان در حال حاضر می‌گوید، متعهد به حمایت از روند صلح افغانستان است.

عمران خان؛ نخست‌وزیر پاکستان در سفر چند ماه پیش خود به کابل گفت که تامین صلح در افغانستان به معنای صلح در کشورش است. او وعده داد که برای کاهش خشونت در افغانستان از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

گفتی است که در آینده نزدیک نشستی سرنوشت سازی در مورد افغانستان در استانبول ترکیه با اشتراک کشورهای منطقه و جهان و همچنین گروه‌های سیاسی تحت نظر سازمان ملل برگزار خواهد شد. گفته می‌شود در این نشست جوانب اشتراک کننده، طرح‌های مشخصی در مورد صلح و نظام سیاسی افغانستان ارایه خواهند کرد.

مقام‌های افغانستان می‌گویند، انتظار می‌رود این نشست منجر به صلح در کشور شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *