حکمتیار: تاخیر در خروج قوای خارجی نشست استانبول را به خطر می‌اندازد

گلبدین حکمتیار؛ رهبر حزب اسلامی می‌گوید تاخیر در خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نشست استانبول را با خطر روبه‌رو می‌کند.او امروز (شنبه، ۲۸ حمل) در یک نشست خبری در کابل گفت که تاخیر در خروج امریکایی‌ها دلایل سیاسی دارد نه لجستیکی.

حکمتیار در عین حال افزود که ایالات متحده تاکنون دلایل تعویق زمان خروج نیروهایش را توضیح نداده‌است. او تاکید کرد که این موضوع باید با مردم افغانستان، به ویژه طالبان شریک ساخته شود.

او در ادامه تاکید کرد که امریکا باید ۵۰ درصد از نیروهایش را در ماه می و ۵۰ درصد دیگرش را در ماه سپتامبر خارج کند و متعهد شود که دیگر در امور افغانستان دخالت نکند.

به گفته حکمتیار، حضور نیروهای خارجی پس از ماه می، نقض توافق‌نامه دوحه است و فضای بی‌اعتمادی را بین امریکا و طالبان ایجاد کرده‌است.

رهبر حزب اسلامی علاوه کرد که تاخیر در خروج نیروهای خارجی، نشست صلح استانبول را با خطر مواجه می‌کند.

او از طالبان هم خواست که مذاکرات با طرح افغانی را تحت هیچ شرایطی قطع نکنند و تلاش‌‌های‌شان را برای دست‌یافتن به صلح ادامه دهند.

براساس تصمیم تازه امریکا، قرار است نیروهای این کشور همزمان با سایر نیروهای خارجی تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی، افغانستان را ترک کنند.

این در حالی است که مطابق توافق دوحه، نیروهای خارجی باید تا کم‌تر از ۱۵ روز دیگر افغانستان را ترک می‌کرد.

طالبان حضور نیروهای خارجی پس از ماه می را سرپیچی آشکار امریکا از توافق دوحه خوانده و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده‌اند.

این گروه همچنین گفته‌است تا زمانی که نیروهای خارجی افغانستان را ترک نکنند، در هیچ نشستی که در مورد صلح افغانستان باشد، اشتراک نخواهند کرد.

طالبان در حالی این تصمیم را گرفته‌اند که ترکیه می‌گوید، قرار است نسشت صلح افغانستان در ۲۴ اپریل در شهر استانبول برگزار شود. طبق گزارش‌ها، قرار بود این نشست به تاریخ ۱۶ اپریل برگزار شود؛ اما به دلیل عدم آمادگی طالبان این نشست به تاخیر افتاده‌است.

مقام‌های دولت افغانستان نشست استانبول را مهم می‌دانند.

مطالب مرتبط