احتمال افزایش نیروهای امریکایی برای خروج مصون از افغانستان

سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اعلام کرده‌است که برای خروج مصون همه سربازان خارجی از افغانستان شاید شمار این نیروها افزایش یابد.جان کربی؛ سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز جمعه، ۲۷ حمل در یک نشست خبری گفت که ممکن است، برای یک مدت کوتاه، نیروهای محافظتی به افغانستان اعزام شود تا خروج نیروهای خارجی، به صورت مصون و منظم انجام شود.

براساس تصمیم تازه امریکا، قرار است نیروهای این کشور همزمان با سایر نیروهای خارجی تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی، افغانستان را ترک کنند.

این در حالی است که مطابق توافق دوحه، نیروهای خارجی باید تا کم‌تر از ۱۵ روز دیگر افغانستان را ترک می‌کردند.

طالبان حضور نیروهای خارجی پس از ماه می را سرپیچی آشکار امریکا از توافق دوحه خوانده و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده‌اند.

سخنگوی پنتاگون در مورد این هشدار گفته‌است که جدی‌نگرفتن آن بی‌احتیاطی است.

طالبان تاخیر در خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را «سرپیچی علنی» از توافق دوحه خوانده و گفته‌اند که با نقض این توافق، طالبان «اصولا راه هرگونه اقدام لازم را به‌روی جنگجویان این گروه باز می‌نماید و مسئولیت آن به دوش امریکا است».

سخنگوی وزارت دفاع امریکا در این باره گفته‌است: «ما هشدارهای آنان را دیدیم. این برای ما بی‌احتیاطی خواهد بود تا این هشدارها را جدی نگیریم. برای طالبان هم بی‌احتیاطی خواهد بود تا اظهارات رییس جمهور و وزیر دفاع را نادیده بگیرند که گفته بودند حمله بر نیروها، متحدین و همکاران ما در جریان خروج، جواب قاطعانه خواهد داشت.»

روابط آینده افغانستان و امریکا
سخنگوی وزارت دفاع امریکا می‌گوید، این وزارت در حال حاضر درباره برنامه روابط امنیتی افغانستان و امریکا در سال‌های آینده کار می‌کند.

جان کربی گفته‌است: «ما قصد داریم تا وارد یک رابطه دوجانبه شویم، رابطه نظامی، روابطی که ما با دیگر کشورها داریم. این رابطه حضور نظامی ما در میدان نبرد را در بر نمی‌گیرد به استثنای آنچه که برای حمایت از ماموریت دیپلماتیک نیاز باشد. کار در این باره جریان دارد. من نمی‌توانم بگویم که نیروهای امنیتی افغان به کدام نوع قرارداد ضرورت دارند.»

جان کربی افزود که امریکا به مبارزه خود با تروریزم ادامه خواهد داد تا افغانستان دوباره به پناه‌گاه هراس‌افگنان مبدل نشود.

مطالب مرتبط