کرونا در افغانستان؛ شناسایی ۷۲ بیمار جدید در ۲۴ ساعت

براساس آمار وزارت صحت عامه در شبانه‌روز گذشته ۷۲ بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شده‌اند که با این حساب تعداد کل بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۵۷ هزار و ۷۹۳ تن رسید‌ه‌‌است.بر بنیاد گزارش رسمی وزارت صحت که امروز (‌شنبه، ۲۸ حمل) منتشر شد، در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت نشده است. شمار مجموعی فوتی‌های ناشی از کووید- ۱۹ در افغانستان به دو هزار و ۵۳۹ نفر رسیده‌است.

طبق آمار رسمی این وزارت، در شبانه‌روز گذشته ۱۰ بیمار مبتلا به کرونا در کشور بهبود یافته‌اند. شمار بهبودیافتگان به ۵۲ هزار و ۱۱۵ نفر رسیده‌است.

این در حالی است که اخیرا بیش از ۷۰ مورد مثبت نوع جهش‌یافته ویروس کرونا نیز در افغانستان شناسایی شده‌است. وزارت صحت عامه می‌گوید، نوع جهش یافته به گردش است.

همزمان کارشناسان صحی درباره شیوع موج سوم کرونا در کشور هشدار می‌دهند.

بر پایه گزارش‌ها تاکنون چندین نوع جهش‌یافته ویروس کرونا در بریتانیا، افریقای جنوبی، برازیل، هند، امریکا و برخی دیگر از کشورها شناسایی شده و این امر، نگرانی‌ها درباره احتمال ناکارآمدی واکسین‌های ساخته‌شده در برابر این ویروس‌های جدید را افزایش داده‌است.

برخی کشورها با موج‌های سوم و چهارم کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و این امر، فشار شدیدی را بر کادر درمان وارد کرده و در کشورهایی مانند برازیل، ناظران درباره خطر فروپاشی کامل کادر درمان و ناتوانی مراکز صحی در برابر این فشار سنگین، هشدار داده‌اند.

در همین حال، در افغانستان واکسیناسیون کرونا با واکسین هندی در افغانستان جریان دارد.

براساس آمار وزارت صحت عامه از آغاز واکسیناسیون کرونا در افغانستان تاکنون بیش از صد هزار نفر واکسین دریافت کرده‌اند.

مطالب مرتبط