خروج نیروهای خارجی؛ ‌‌اشرف‌غنی: پاکستان دیگر فرصت باج‌گیری از امریکا را ندارد

اشرف‌غنی؛ رییس جمهوری می‌گوید با خروج نیروهای خارجی پاکستان دیگر فرصت باج‌گیری از امریکا برسر حضور نیروهای بین المللی در افغانستان را ندارد.او این اظهارات را در نشست با اعضای شبکه زنان افغان در رابطه مطرح کرده است. ارگ ریاست جمهوری می‌گوید، در این نشست در مورد فصل تازه بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، روند صلح و رسیدگی به خواست‌ها و حقوق زنان صحبت شده‌است.

در این نشست ابتدا رولا غنی؛ بانوی نخست کشور گفته است که امروز زنان افغان صدای خود شان را دارند و هیچ کسی در مورد حقوق آنان معامله نمی‌تواند.

اعضای شبکه زنان افغان در خصوص اشتراک زنان در تصمیم‌ها در روند صلح، حفاظت از جمهوریت، از میان برداشتن خلاء معلوماتی و تداوم کار پروژه‌های بزرگ ملی تاکید کردند.

رییس جمهور غنی پس از استماع خواست و پیشنهادات زنان گفته است که قانون اساسی افغانستان برای او اجازه نمی‌دهد که «بالای حقوق زنان معامله کند و اشتراک زنان در پروسه صلح یقینی شده است». او افزوده که «روند صلح از ابهامات بیرون شده است و هر تصمیم بر اساس اراده افغانها گرفته می‌شود».

اشرف‌غنی در ادامه افزوده که خروج نیروهای بین المللی، حاکمیت ملی افغانستان را قوی می‌سازد. او در این راستا علاوه کرده که روایت منطقه درحال تغییر است و فرصت خوب برای صلح نسبت به هر زمان دیگر فراهم شده است.

طبق اعلامیه ارگ، رییس جمهور با اشاره به آغاز مذاکرات جدی با پاکستان در چند هفته آینده، گفته که پاکستان دیگر فرصت باج‌گیری از امریکا برسر حضور نیروهای بین المللی در افغانستان ندارد.

رییس جمهور با تکرار اظهارات چندی پیش خود گفته که «پاکستان با افغانستان دوستی و یا دشمنی را انتخاب نماید».

او پیشتر از پاکستان خواسته بود تا میان دوستی و دشمنی با افغانستان، یکی را انتخاب کند.

رییس‌ جمهوری افزوده بود که با ناآرامی افغانستان، پاکستان نیز ناآرام خواهد شد.

حکومت همواره پاکستان را به پناه‌دادن و تجهیز گروه‌ طالبان متهم کرده‌است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *