هند برای اولین‌بار با رهبران طالبان تماس برقرار کرد

رسانه‌های هندی از نخستین تماس دولت این کشور با رهبران طالبان به شمول ملا برادر؛ معاون این گروه خبر داده‌است.روزنامه هندوستان تایمز، روز سه شنبه، ۱۸ جوزا گزارش داد که این تماس‌ها بیشتر از سوی مقام‌های امنیتی این کشور پیش برده می‌شود.

طبق گزارش این روزنامه، مقامات هندی تنها با اعضای ملی‌گرا و بیرون از ساحه نفوذ پاکستان و ایران در ترکیب گروه طالبان، تماس برقرار می‌کنند.

هندوستان تایمز افزوده‌است که تماس مقام‌های امنیتی هند با طالبان از چند ماه پیش آغاز شده و هنوز این کار در مرحله «اکتشافی» قرار دارد.

منابع به هندوستان تایمز گفته‌اند که هند برای نخستین‌بار از طریق کانال‌های ارتباطی با رهبران طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر؛ معاون سیاسی این گروه تماس برقرار کرده‌است.

دولت هند پیش از این همواره از تعامل با طالبان خودداری کرده‌بود؛ اما روزنامه هندوستان تایمز برقراری تماس اخیر میان مقامات هندی با شماری از رهبران طالبان را یک چرخش بزرگ در موقف دهلی جدید در برابر طالبان عنوان کرده‌است.

وزارت خارجه هند هنوز به صورت رسمی در مورد تماس‌های این کشور با رهبران طالبان چیزی نگفته‌است.

اما یک منبع به هندوستان تایمز گفته‌است که هنوز چندین پیام میان مقام‌های هندی و ملا برادر ردوبدل شده‌؛ اما در مورد دیدار دوطرف تصمیمی گرفته نشده‌است.

این منبع افزوده‌است که مقام‌های هند با اعضای شبکه حقانی و شورای کویته در تماس نشده‌است، چون به گفته این منبع، مقامات هندی اعضای شبکه حقانی و شورای کویته را تحت نفوذ استخبارات پاکستان می‌دانند.

سال گذشته، زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در جریان سفر خود به هند گفته بود که برای هند یک اقدام مناسب خواهد بود تا با طالبان وارد گفتگو شده و نگرانی خود را در مورد تهیدید تروریزم مطرح کند.

روابط هند با پاکستان، همواره خصمانه و تنش‌آلود بوده و از نظر مقام‌های دهلی نو، به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، این کشور را به عمق استراتژیک پاکستان تبدیل می‌‌کند و خطری برای منافع هند است.

هند همچنین با دولت افغانستان روابط راهبردی دارد؛ چیزی که همواره مورد خشم پاکستان و طالبان بوده‌است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *