حمله شبانه اسرائیل بر سوریه ۸ کشته بر جای گذاشت

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داده که اسرائیل با حملات هوایی که از حریم هوایی لبنان صورت گرفته، مناطقی در جنوب و مرکز این کشور را هدف قرار داده است.این خبرگزاری به نقل از یک منبع آگاه نظامی گفته که در پی این حمله موشک هوایی سوریه فعال شده و بیشتر موشک‌های شلیک‌شده را رهگیری کرده است.

ارتش اسرائیل هنوز درباره این گزارش‌ها هیچ اظهارنظری نکرده است.

پس از انتشار خبر این حمله، العربیه گزارش داد که یک هواپیمای اسرائیلی بر فراز بیروت مشاهده شده است.

به گزارش اسکای نیوز، در پی این حمله صداهای انفجار در ریف دمشق، جنوب طرطوس و حما شنیده شده، که برخی از منابع این صداها را به پدافند هوایی سوریه نسبت دادند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گفته است که سیستم دفاع هوایی این کشور علیه حمله اسرائیل بر فراز دمشق؛ پایتخت این کشور فعال شده است.

از سویی هم، سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه نیز گزارش داده که در پی حملات اسرائیل به مواضع نظامی ارتش سوریه، انفجارهای شدیدی در دمشق و اطراف این شهر طنین انداز شده است. این سازمان اعلام کرده که حملات یاد شده در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق و نیز در یکی از پایگاه‌های نیروی هوایی سوریه مستقر در ضُمیر در ۵۰ کیلومتری شرق دمشق روی داده و سبب بروز انفجارهایی در انبار مهمات این پایگاه شده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، در جنوب استان حمص نیز «حملاتی صورت گرفته» و در استان‌های حماه و لاذقیه نیز انفجارهایی روی داده است.

این سازمان غیر دولتی گفته است که در جریان حملات شبانه اسرائیل به حمص که اندکی پیش از نیمه شب روی داده، ۸ نفر از جمله ۵ نظامی سوری و ۳ تن از نیروهای خارجی متحد سوریه کشته شده‌اند.

رامی عبدالرحمان؛ رئیس دید‌بان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته است: «این نخستین حمله اسرائیل به سوریه از زمان جنگ اخیر در غزه است».

ارتش اسرائیل که به ندرت مسئولیت حملات خود در سوریه را بر عهده می‌گیرد، به خبرگزاری فرانسه گفته که در مورد «گزارش‌های خارج از کشور» توضیحی نمی‌دهد.

اسرائیل از زمان آغاز جنگ در کشور همسایه‌اش سوریه در سال ۲۰۱۱، تاکنون صدها حمله در خاک این کشور انجام داده است. ارتش اسرائیل در این حملات مواضع رژیم اسد و نیز مواضع نیروهای ایرانی و جنبش حزب‌الله لبنان، متحدان اصلی رژیم سوریه در خاک این کشور را هدف قرار داده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *