آرامکو حمله سایبری و به سرقت رفتن اطلاعات این شرکت نفتی را تایید کرد

شرکت نفت عربستان (آرامکو) ضمن تائید به سرقت رفتن اطلاعات مربوط به این شرکت گفته است که نشات اطلاعات از طریق یک شرکت پیمانکار این شرکت نفتی صورت گرفته است.خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز چهارشنبه، ۳۰ سرطان گزارش داده است که مقام‌های شرکت سعودی آرامکو به‌سرقت رفتن اطلاعات این شرکت را تایید کرده و به این خبرگزاری گفته‌اند: «به‌تازگی از انتشار غیرمستقیم مقدار محدودی از اطلاعات شرکت آگاه شده‌ایم که نزد پیمانکاران ما نگهداری می‌شد.»

به گفته آسوشیتدپرس، باج‌گیران سایبری در برابر یک ترابایت اطلاعات به‌سرقت‌رفته از شرکت نفت عربستان سعودی آرامکو، خواستار دریافت ۵۰ میلیون دالر رمزارز شده‌اند.

شرکت نفتی آرامکو اعلام نکرده است اطلاعات از طریق کدام‌‌یک از شرکت‌های پیمانکاری که با آن کار می‌کنند، منتشر شده است و اینکه آیا شرکت مذکور هک شده یا درز اطلاعات به خارج از شرکت، از طریق دیگری بوده است.

آرامکو اعلام کرده است: «تایید می‌کنیم که انتشار اطلاعات به دلیل شکاف در سیستم ما نبوده است، هیچ تاثیری بر عملکرد ما ندارد و شرکت همچنان از امنیت سایبری بالایی برخوردار است.»

آسوشیتدپرس پیش‌تر از دسترسی به صفحه‌ای در دارک‌نت خبر داده بود که براساس آن افراد باج‌گیر مدعی در اختیار داشتن یک ترابایت (یک‌هزار گیگابایت) معلومات شرکت آرامکو شده‌اند.

در این صفحه به شرکت آرامکو فرصت داده شده است تا با پرداخت ۵۰میلیون دالر رمزارز، اطلاعات مربوطه را پاک‌کند. براساس این گزارش روی این صفحه همچنین تایمری وجود دارد که با شمارش معکوس از ۵میلیون دالر کم می‌شود و قیمت فروش اطلاعات را نشان می‌دهند. به‌نظر می‌رسد این تایمر تلاشی است برای تحت فشار قرار دادن شرکت آرامکو به‌منظور پرداختن رقم درخواست‌شده به باج‌گیران.

دارک‌نت بخشی از اینترنت است که در یک شبکه رمزگذاری‌شده میزبانی می‌شود و تنها از طریق ابزارهای ویژه‌ای به‌طور ناشناس قابل دستیابی است و اغلب برای فعالیت‌های غیرقانونی به‌کار گرفته می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس هنوز مشخص نیست چه‌ کسی پشت این برنامه باج‌گیری سایبری است.

شرکت آرامکو پیش‌ از این هم هدف حمله سایبری قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۲ یک ویروس کامپیوتری به‌نام شمعون وارد شبکه کامپیوتری این شرکت شده بود که اطلاعات موجود در حافظه کامپیوترها را پاک می‌کرد و بر روی صفحه نمایش آن‌ها یک پرچم درحال سوختن امریکا را به نمایش درمی‌آورد. درپی آن حمله سایبری شرکت آرامکو ناگزیر شد که شبکه کامپیوتری خود را خاموش و بیش از ۳۰هزار کامپیوتر را نابود کند.

پیش از تعطیلی معاملات به‌مناسبت عید قربان، هر سهم شرکت آرامکو در بازار بورس اوراق بهادار «تداول» در ریاض ۳۴.۹۰ ریال سعودی معادل ۹.۳۰ دالر معامله می‌شد. به این ترتیب ارزش شرکت نفتی آرامکو حدود ۱۸۰۰ میلیارد دالر ارزیابی می‌شود و یکی از باارزش‌ترین شرکت‌های جهان به‌شمار می‌آید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *