در چهارماه اول سال جاری، بیش از ۲۵۰۰ غیرنظامی در حمله طالبان کشته شده‌اند

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ نفر در نتیجه حملات و افزایش ۳۵ درصدی خشونت از سوی طالبان کشته و زخمی شده‌اند. سید عبدالله هاشمی؛ رئیس نظارت بر کاهش خشونت و آتش‌بس این وزارت امروز پنج‌شنبه، ۷ اسد در یک نشست خبری گفت که گروه طالبان از اول حمل تا آخر سرطان سال جاری خورشیدی، ۹۳ حمله انتحاری، ۶۵۰ حمله راکتی، ۱۶۷۵ رویداد انفجاری، ۸۴۴ قضیه کشتار هدفمند و ۶۲۳ مورد درگیری زمینی را در سراسر این کشور انجام داده اند.

آقای هاشمی افزود که در جریان این حملات، ۲ هزار و ۵۶۶ غیرنظامی کشته و ۳ هزار و ۲۱ نفر دیگر هم زخمی شده‌اند.

او گفت که از میان ۲ هزار و ۵۶۶ کشته،‌ ۶۵۰ نفر آن زن و ۹۲۵ نفر آن را کودکان تشکیل می‌دهند و همچنین از میان ۳ هزار ۲۱ زخمی، ۲۹۰ نفر آن زن و ۸۸۸ نفر آن هم کودک بوده‌اند.

رئیس نظارت بر کاهش خشونت و آتش‌بس وزارت صلح همچنین گفت که در طی چهار ماه اول سال جاری، ۱۰ هزار و ۷۶۵ عضو طالبان کشته و ۹ هزار و ۱۷۸ نفر دیگر زخمی و بیش از یک هزار عضو طالبان نیز بازداشت شده‌اند.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی‌است که چند روز پیش هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) نیز در گزارشی گفته بود که در نیمه اول سال جاری میلادی (۲۰۲۱) یک‌هزار و ۶۵۹ غیرنظامی در افغانستان کشته و سه هزار و ۲۵۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند. به گفته یوناما، این آمار در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، ۴۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

یوناما روز (دوشنبه، ۴ اسد) با نشر گزارشی هشدار داد در صورتی ‌که فورا برای توقف خشونت اقدام نشود، تلفات غیرنظامیان ممکن است به بالاترین رقم در سال ۲۰۲۱ برسد.

مطالب مرتبط