اشرف‌غنی: مشکل از روند وارداتی صلح شروع شد؛ در مقابل طالبان متحد شویم

اشرف‌غنی؛ رییس ‌جمهوری در نشست فوق‌العاده شورای ملی گفت که خواست دولت، صلح عادلانه و پایدار است و برای برقراری آن، قربانی‌های‌ زیادی هم داده‌است؛ اما گروه طالبان از گذشته مزدورتر شده و اعتقادی به صلح عادلانه و پایدار در افغانستان ندارد. او در عین حال تاکید کرد که مشکل اصلی از روند وارداتی و تحمیلی صلح شروع شد. او خواستار اتحاد و یکپارچگی ملی برای مقابله با طالبان شد.رییس‌ جمهوری که امروز دوشنبه، ۱۱ اسد در نشست فوق‌العاده شورای ملی سخنرانی می‌کرد، گفت: «طالبان نسبت به گذشته مزدورتر شده. همان‌گونه که در گذشته در دوارن حاکمیت خود تاریخ، جغرافیا و وطن‌دوستی را از نصاب حذف کرده‌بود اکنون به حذف معتقدتر شده‌است. بالای تاریخ و جغرافیه این وطن هجوم آورده‌اند.»

آقای غنی افزود که دولت همواره برای رسیدن به صلح پایدار تلاش کرده؛ اما «در ما فی‌الضمیر طالب اعتقاد به صلح پایدار و عادلانه وجود ندارد.»

او با اشاره به گفتگوهای صلح و عدم تمایل طالبان به گفتگو گفت: «مشکل از جایی ایجاد شد که درس‌های افغانی و خارجی صلح مراعات نشدند. جای یک روند ملی و واقعی را یک روند شتاب‌زده وارداتی گرفت. روندی که بر فرضیه‌های خام (مبتنی) بود و اساس‌اش را فشار بر جمهوریت و تخریب دموکراسی می‌ساخت.»

رییس ‌جمهوری همچنین بر اتحاد و یک‌پارچگی در کشور و بسیج‌شدن در برابر طالبان تاکید کرد و گفت: «تمرکز امروز من بر وحدت ملی و یکپارچگی است. امروز ما در یک آزمون بزرگ ملی قرار داریم و اکنون وقت جدا ساختن ملامت و سلامت نیست.»

او با اشاره به جنگ‌های جاری و حملات اخیر طالبان در کشور گفت که مردم افغانستان در معرض یک تجاوز آشکار قرار دارند که مبنای آن حیله و ابزار آن مکر است.

آقای غنی همچنین گفت که این تجاوز و جنگ بر مردم افغانستان تحمیل شده و نیاز است دولت و مردم در برابر این تجاوز ایستادگی کنند.

رییس ‌جمهوری همچنین گفت: «هر اقدامی را که برای رفاه مردم می‌کنم، از طرف مقابل غیر از کشتار و ویرانگری چیز دیگری نمی‌بینم.»

روز گذشته نیز رییس جمهور گفت که تا شش ماه آینده وضعیت جنگ در کشور تغییر خواهد کرد.

او افزود تا زمانی که وضعیت در میدان جنگ بهبود نیابد در میز گفتگوهای صلح تغییر نخواهد آمد.

به گفته او طالبان تغییر مثبت نکرده‌اند؛ بلکه ظالم‌تر، نامسلمان‌تر و فجیع‌ترشده‌اند.

لازم به ذکر است که نشست فوق‌العاده شورای ملی به درخواست آقای غنی به منظور بررسی وضعیت بحرانی کشور در پی حملات طالبان بر سه شهر بزرگ هرات، قندهار و لشکرگاه تشکیل شد.

مطالب مرتبط