بلینکن: تحریم‌های وضع‌شده بر طالبان لغو نمی‌شود

آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه امریکا گفته‌است که تحریم‌های وضع‌شده بر گروه طالبان لغو نمی‌شود؛ اما کمک‌های بشردوستانه امریکا برای افغان‌های آسیب‌پذیر ادامه می‌یابد. وزیر خارجه امریکا، سه شنبه، ۲۳ سنبله در نشست استماعیه کمیته روابط خارجی سنای امریکا گفته‌است که کمک‌های بشردوستانه امریکا از طریق سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیر دولتی دیگر برای رسیدگی به نیازمندان در افغانستان  فرستاده خواهد شد. 

این در حالی ‌است که ایالات متحده یک روز پس از نشست اضطراری سازمان ملل متحد که برای جمع‌آوری کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان در سویس برگزار شده‌بود، تعهد کرده‌است تا ۶۴ میلیون دالر کمک‌های بشری را برای مردم افغانستان فراهم کند.

آقای بلینکن افزوده‌است که با استفاده از کمک‌های تازه واشنگتن به مشکلات جدی صحی، نیازمندی‌های مواد خوراکی، محافظت از زنان، کودکان و اقلیت‌ها در افغانستان رسیدگی خواهد شد.

او همچنین گفته‌است که یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا را توظیف خواهد کرد تا از زنان، دختران و اقلیت‌ها در افغانستان حمایت کند.

بر اساس گزارش‌ها طالبان در قسمت توزیع این کمک‌های ایالات متحده سهمی نخواهند داشت و این کمک‌های بشری واشنگتن، ‌مستقیما برای شهروندان نیازمند افغانستان توزیع خواهد شد.

با فراهم‌آوری این کمک‌های مالی جدید امریکا، مجموع کمک‌های ایالات متحده برای افغانستان در سال مالی جاری به ۳۳۰ میلیون دالر امریکایی می‌رسد.

جامعۀ جهانی در کنفرانس روز دوشنبه ۲۲ سنبله در سویس تعهد کرد که به ارزش بیش از ۱٫۲ میلیارد دالر کمک‌های بشری را برای مردم افغانستان فراهم می‌کند.

این کنفرانس که به میزبانی ملل متحد برگزار شده‌بود، خواستار کمک بشری ۶٫۶ میلیون دالری برای جلوگیری از بحران بشری در افغانستان شده بود.

از سوی دیگر، امیرخان متقی؛ وزیر خارجه حکومت طالبان از کمک‌های جهانی تشکر کرده و گفته‌است که جهان در ارسال کمک به افغانستان برخورد سیاسی نکند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *