قطر: هیچ راهی برای آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان وجود ندارد

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی؛ معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر می‌گوید، هیچ راهی مشخص برای آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان وجود ندارد.حدود ۱۰ میلیارد دالر ذخیره بانک مرکزی افغانستان در خارج کشور توسط امریکا منجمد شده؛ در شرایطی که افغانستان با بحران نقدینگی رو‌به‌رو است.

به گزارش رویترز، وزیر امور خارجه قطر، روز چهارشنبه (۲۱ میزان) در کنفرانسی با اشاره به چالش‌های اقتصادی افغانستان گفت: «هیچ راهی مشخص برای آزادی بودجه منجمد شده افغانستان وجود ندارد.»

شیخ محمد در ادامه بر موضع قطر تاکید کرد که به رسمیت‌شناختن دولت طالبان در حال حاضر در اولویت نیست؛ اما مشارکت بین‌المللی مهم است.

قطر این روزها میزبان مذاکرات میان طالبان و مقامات غربی است.

طالبان در این مذاکرات در تلاش شناسایی دولت خود و آزادی منابع مسدود شده افغانستان هستند.

کشورهای غربی اما می‌گویند که هنوز دولت طالبان شرایط شناسایی بین‌المللی را برآورده نکرده‌است.

در عین حال، جن ساکی؛ سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت که ایالات متحده قصد ندارد به طالبان امکان دسترسی به میلیاردها دالر منجمد شده افغانستان را بدهد.

او همچنین تاکید کرد که واشنگتن به بزرگ‌ترین اهدا کننده کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تبدیل شده و قصد دارد در این راستا به کار خود ادامه دهد.

به گفته خانم ساکی، هر تصمیمی در ارتباط با حکومت آینده افغانستان و آزادسازی ذخایر ارزی این کشور بستگی به رفتار طالبان دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *