متقی: تهدید داعش در افغانستان «جدی نیست»

در حالی که گروه داعش، در پی کشتار نمازگزاران شیعه در قندوز و قندهار، این طیف مذهبی را به تشدید حملات بیش‌تر تهدید کرده، مولوی امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت امور خارجه «امارت اسلامی» می‌گوید، تهدید داعش در حال حاضر در افغانستان جدی نیست.او در یک گفتگو اختصاصی با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته‌‌است که داعش در خاک افغانستان بر منطقه‌ای تسلط ندارد.

متقی گفته که عناصر داعش حملاتی را در مساجد و خیابان‌ها ترتیب می‌دهند؛ اما در افغانستان مرکزی به نام داعش وجود ندارد و این گروه قدرت نظامی ندارد.

سرپرست وزارت خارجه طالبان گفته که تبلیغات به نفع داعش جریان دارد تا دولت طالبان را ضعیف نشان دهد.

او در ادامه گفته‌است طالبان مصمم هستند تا امنیت اهل سنت و اهل تشیع را در افغانستان تامین کنند.

طی یک هفته دو مسجد شیعیان در قندوز و قندهار هدف حملات مرگبار قرار گرفت که در نتیجه آن بیش از ۳۰۰ نفر کشته و زخمی شدند.

سرپرست وزارت خارجه طالبان گفته حوادثی که در مساجد قندوز و قندهار رخ داد، تامین امنیت آن‌ها دشوار بود.

او افزوده که از این پس سازمان اطلاعات توجه بیش‌تری به مراکز دینی خواهد داشت و امنیت مراکز دینی و مذهبی با کمک مردم تامین خواهد شد.

این در حالی است که یک نشریه وابسته به داعش در مطلبی تهدید کرده که حملات علیه شیعیان ادامه خواهد یافت.

در سرمقاله نشریه هفتگی «النبا» گروه داعش، شیعیان را ««خطرناک» توصیف کرده و آن ها را تهدید کرده که از «بغداد تا خراسان» هدف حمله قرار خواهند گرفت.

در این مطلب آمده‌است که «دشمنی شیعیان با سنی‌ها» در حال افزایش است و پیروان این مذهب در حال تثبیت «هلال شیعی» در خاورمیانه هستند.

در سرمقاله نشریه «النبا» شیعیان «رافضی» توصیف شده و آمده‌است: «هر زمان که رافضی‌ها در یک کشور، شهر یا حتی یک روستا به قدرت می‌رسند، اولین اقدام‌شان راه‌انداختن جنگی با سنی‌هاست.»

در این مطلب به طور مشخص به شیعیان هزاره افغانستان اشاره شده و آمده‌است که آن‌ها متحد ایران هستند و در کنار نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا با داعش جنگیده‌اند.

در مطالب نشریه ««النبا» طالبان هم متهم شده‌اند که از امریکا کمک تسلیحاتی و مالی دریافت می‌کنند.

مطالب مرتبط