روسیه بعد از دو سال با ناتو مذاکره می‌کند

قرار است روسیه بعد از دو سال با ناتو در مورد کاهش نیروهای این کشور در مرز با اوکراین به صورت مستقیم گفتگو کند.هدف از این مذاکره میان روسیه و ۳۰ عضو ناتو، کاستن از شمار نیروهای روسیه است که در مرز با اوکراین مستقر شده‌اند.

به گزارش بی بی سی، الکساندر گروشکو؛ معاون وزیر خارجه روسیه این رویداد را لحظه‌ی راستی‌نمایی توصیف کرده است.

پیش از این وندی شرمن؛ معاون دیپلمات ارشد و شناخته شده آمریکا در مورد مذاکرات خود با روسیه گزارشی به ناتو ارائه داده بود. او در روز دوشنبه گفته بود این مذاکرات پیشرفتی به همراه نداشته است.

اعضای ناتو بارها گفته‌اند که درخواست‌های روسیه را که شامل توقف هرگونه گسترش ائتلاف به سمت شرق می‌شود، نمی‌پذیرند.

گفته می‌شود حدود ۱۰۰ هزار نفر از نیروهای روسیه در مرز این کشور با اوکراین حضور دارند. موضوعی که باعث نگرانی‌ از حمله قریب‌الوقوع روسیه و هشدار غرب به مسکو شده است.

امریکا می‌گوید اگر روسیه دست به چنین کاری بزند، آن را با وضع تحریم‌هایی بی‌سابقه پاسخ خواهد داد. در همین حال روسیه نیز هشدار داده است خطر درگیر شدن با مسکو را دست‌کم نگیرد.

اخیرا اما روسیه به امریکا اعلام کرده بود قصدی برای حمله به اوکراین ندارد.

روسیه در سال ۲۰۱۴ با حمله به اوکراین، شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد و امریکا و اعضای ناتو نگران تکرار اقدام مشابهی از سوی کرملین هستند.

روسیه پیش‌تر از امریکا خواسته بود از گسترش ناتو به مرزهایش خودداری کند و پایگاه‌های جدید در جمهوری‌های شوروی سابق تاسیس نکند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *