دیده‌بان حقوق بشر: مردم افغانستان بین ظلم و گرسنگی گرفتار شده‌اند

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه جهانی ۲۰۲۲ خود گفته‌است که با تسلط دوباره طالبان در افغانستان، بحران حقوق بشری و فاجعه انسانی در این کشور تشدید شده‌ و مردم میان ظلم و گرسنگی گرفتار شده‌اند.طرح توزیع نان خشک؛ سفره‌ی خالی نیازمندان پرنان خواهد شد؟ - روزنامه اطلاعات  روزاین سازمان امروز، پنج‌شنبه، ۲۳ جدی با نشر گزارش خود گفته‌است که با روی کار آمدن طالبان در چند ماه گذشته، تمام پیشرفت‌ها و دستاوردها از جمله حقوق زنان، آزادی بیان و رسانه‌ها عقب افتاده‌است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، در این دوره بسیاری از مکاتب متوسطه دخترانه تا پایان سال بسته ماندند و زنان تا حد زیادی از کار در بیرون، آموزش و مراقبت‌های صحی منع شده‌اند.

پاتریشیا گاسمن؛ معاون بخش آسیایی دیده‌بان حقوق بشر گفته‌است: «افغان‌ها بین ظلم طالبان و شبح قحطی گرفتار شده‌اند. دولت‌های دخیل در امور افغانستان در دو دهه گذشته باید کمک‌های بشردوستانه و خدمات اساسی از جمله صحت و آموزش را تأمین کنند و در عین حال از اهرم‌های خود برای فشار به منظور پایان‌دادن به نقض حقوق بشر توسط طالبان استفاده کنند.»

این سازمان در گزارش جهانی ۷۵۲ صفحه‌ای خود به بررسی عملکردهای نزدیک به ۱۰۰ کشور در زمینه حقوق بشر پرداخته‌است. به گفته این نهاد، اخیراً تعداد زیادی از مردم حتی با خطر دستگیری یا تیراندازی به جاده‌ها ریخته‌اند و این امر نشان می‌دهد که جذابیت دموکراسی همچنان نیرومند است.

این نهاد می‌گوید که رهبران دموکراتیک باید کار بهتری برای مقابله با چالش‌های ملی و جهانی انجام دهند. اطمینان حاصل شود که دموکراسی به مزایای وعده داده‌شده خود عمل می‌کند.

این نهاد همچنین از تخلیه بی‌نظم هزاران افغان، انتقاد کرده و گفته‌است که بسیاری از آنانی را که در خطر انتقام طالبان قرار دارند از این روند جا مانده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین گفته‌است که مسدود شدن ذخایر ارزی افغانستان و از دست‌دادن کمک‌های خارجی، فروپاشی اقتصادی را سرعت بخشید و میلیون‌ها افغان را در معرض خطر قحطی قرار داد.

این سازمان گفته‌است که سقوط خدمات صحی کشور به این معنی است که بسیاری از افغان‌ها با از دست دادن بیش‌تر مراقبت‌های جسمی و روانی مواجه شده‌اند.

این در حالی است که پیش از این کمیته بین‌المللی نجات نیز درباره پیامدهای بحران جاری در افغانستان هشدار داده و گفته‌بود که در صورت عدم مدیریت درست این بحران، امکان دارد بیش از ۹۰ درصد از مراکز صحی افغانستان مسدود شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *