رییس‌الوزرای طالبان: مردم باید به خاطر تامین «صلح و امنیت» سپاسگزار باشند

ملا حسن آخوند؛ رییس‌الوزرای طالبان پس از نماز عید فطر در مسجد ارگ گفت که عید امسال در افغانستان با امنیت و آرامش کلی برگزار شد و مردم باید از این بابت سپاسگزار باشند. این در حالی است که در ماه رمضان امسال حدود ۷۰۰ نفر در رویدادهای مختلف تروریستی کشته و زخمی شدند.

رییس‌الوزرای طالبان، امروز یک‌شنبه (۱۱ ثور) در پیامی به مناسب عید فطر گفت که در عید‌های سال‌های گذشته مردم به‌خاطر سه روز آتش‌بس خوشحال می‌شدند؛ اما اکنون امنیت تأمین شده‌است.

وی بدون اشاره به انفجارهای مرگبار اخیر در کشور گفت: «عید را در حالی تجلیل می‌کنیم که در تمام کشور امنیت تأمین شده‌است.»

رییس‌الوزرای طالبان همچنین گفت که در تعطیلات عید فطر، صلح در سراسر افغانستان برقرار شده‌است و افغان‌ها باید سپاسگزار باشند.

ملا حسن آخوند در حالی از صلح و امنیت صحبت می‌کند که ماه رمضان امسال یکی از خونین‌ترین ماه‌های رمضان برای مردم کشور در سال‌های اخیر بوده و انفجارهای تروریستی در کابل، مزار شریف، قندوز و برخی ولایات دیگر جان صدها را گرفته‌است.

در همین حال، عبدالسلام حنفی؛ معاون دوم رییس‌الوزرای طالبان در پیام امروزش گفت که به توسعه و شکوفایی افغانستان امیدوار است.

وی افزود: امیدوارم همه ملت عید سعید فطر را در فضایی سرشار از صلح، برادری و وحدت جشن بگیرند، خداوند این عید را سرآغاز خیر، صلح و رفاه برای ملت ما قرار دهد.

طالبان در حالی عید اعلام کرده‌اند که رسانه‌های عربستانی خبر داده‌ند که امروز یک‌شنبه سی‌ام ماه رمضان و دوشنبه اول عید فطر است. در سال‌های گذشته، دولت افغانستان به طور سنتی براساس تصمیم دولت سعودی عید اعلام می‌کرد. طالبان اما ستاد استهلال تشکیل داده‌ و گفته‌اند که از این پس، خود رأسا اقدام به رویت هلال می‌کند.

مطالب مرتبط