گوترش: تروریزم در افغانستان امنیت جهانی را تهدید می‌کند

آنتونیو گوترش؛ دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر از وجود تروریزم در افغانستان ابراز نگرانی کرده و تجدید حیات تروریزم در افغانستان را تهدیدی بزرگ برای صلح و امنیت جهانی خوانده‌است.

گوترش در نشستی که به تازگی در زمینه مبارزه با تروریزم در اسپانیا برگزار شده، گفته‌است که داعش و القاعده نه تنها حاکمیت قانون، حقوق بشر و برابرى جنسیتى را نقص می‌کنند؛ بلکه این گروه‌های افراطی زنان و دختران را به منظور خشونت‌های جنسیتی هدف قرار می‌دهند.

وی گفته‌است که پاسخ به تروریزم باید در حاکمیت قانون، احترام به حقوق بشر و برابری جنسیتی باشد تا اثربخشی آن‌ها تضمین شود.

دبیر کل سازمان ملل افزوده‌است که «به عنوان یک وظیفه‌ اخلاقی، یک تعهد قانونی و یک ضرورت استراتژیک، بیایید حقوق بشر را در جایی که تعلق دارد قرار دهیم: جبهه و مرکز مبارزه با تروریزم».

وی بار دیگر بر تعهد به ارزش‌های اصلی، از جمله سرمایه‌گذاری در صحت، آموزش، حفاظت، برابری جنسیتی و سیستم‌های عدالتی که برای همه مردم قابل دست‌رسی باشد، تأکید کرد.

این در حالی است که پیش از این هم نگرانی‌ها از تبدیل‌شدن افغانستان به پناهگاه تروریزم مطرح شده‌بود؛ اما طالبان با اطمینان می‌گویند که امنیت سراسری در افغانستان تأمین شده و آن‌ها نمی‌گذارند که خاک افغانستان برای تهدید علیه کشورها و جهان استفاده شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *