امریکا درباره احتمال شکست مذاکرات اتمی با ایران هشدار داد

مذاکره‌کننده ارشد امریکا از احتمال ناکامی مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داده، می‌گوید که به نظر می‌رسد مذاکرات برای احیای توافق‌نامه‌ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران موسوم به برجام شکست بخورد؛ اما وی می‌افزاید که اگر تهران بر خواست‌هایش تاکید کند، وی نیز از وارد کردن فشار‌ دست نخواهد کشید.

راب مالی؛ مذاکره‌کننده ارشد امریکا که از بیش از یک‌سال به این‌طرف مذاکرات غیرمستقیم با ایران را در «ویانا» به پیش می‌برد به قانون‌گذاران امریکایی گفته‌است که اداره جو بایدن هنوز هم از توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران حمایت می‌کند و آماده است در صورت توافق، تعزیرات را رفع کند.

این مقام امریکایی هشدار می‌دهد که در صورت ناکامی مذاکرات، بر ایران فشارهای بیش‌تر اقتصادی وضع خواهد شد و ایالات متحده برخلاف حکومت دونالد ترمپ، حمایت اروپایی‌ها را نیز با خود خواهد داشت.

این مذاکره‌کننده ارشد امریکایی به کمیته روابط خارجی مجلس سنا کنگره ایالات متحده گفته‌است که به دلیل خواست‌های گسترده ایران، فرصت‌های ناکامی این مذاکرات در مقایسه با کامیابی آن بیش‌تر است؛ خواست‌هایی که امریکا به آن تن نخواهد داد.

او افزود که امریکا تقاضا‌هایی را نخواهد پذیرفت که فراتر از محدوده توافقنامه هسته‌ای باشد.

ایران بر حذف نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی امریکا تاکید دارد؛ درخواستی که رییس جمهور بایدن آن ‌را رد کرده و اکثریت اعضای کنگره امریکا نیز با آن مخالفت کرده‌اند.

با آن‌هم آقای مالی تصریح می‌کند که بایدن از اقدام نظامی علیه ایران حمایت نکرده؛ اما سایر گزینه‌ها هنوزهم روی میز بوده و یگانه راه حل، گفتگوهای دیپلماتیک است.

از سوی دیگر، وزارت مالیه ایالات متحده گفته‌است که بر یک شبکه که از حمایت سپاه پاسداران ایران و مقامات روسی برخوردار است، تحریم وضع می‌کند. این شبکه با سرپیچی از تعزیرات یکجانبه ایالات متحده به ارزش صدها میلیون دالر نفت را انتقال داده‌است.

توافق‌نامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران زمانی که باراک اوباما رییس جمهور امریکا بود با حمایت قدرت‌های اروپایی، روسیه و چین صورت گرفت که بر اساس آن برخی از تحریم‌های اقتصادی وضع‌شده بر ایران رفع شد و تهران نیز در مقابل برنامه هسته‌ای خویش را محدود کرد؛ اما دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ به گونه یکجانبه از این توافق بیرون شده و تحریم‌های شدید اقتصادی را یک‌بار دیگر بر ایران وضع کرد.

مطالب مرتبط