خالد پاینده: خانه‌ام را قبل از کار در دولت خریده بودم

خالد پاینده؛ وزیر پیشین مالیه، گزارش اخیر وال‌استریت ژورنال در مورد خانه‌های او در واشنگتن را گمراه‌کننده خوانده و گفته‌است که خانه‌هایش در واشنگتن را زمانی خریده که مقامی در دولت نداشته‌است. این در حالی‌ است که وال‌استریت ژورنال در گزارشی از خرید خانه‌های مجلل برخی از مقامات سابق افغانستان از جمله خالد پاینده پرده برداشته‌است.

خالد پاینده با انتشار نامه‌اش عنوانی دفتر وال استریت ژورنال در صفحه توییترش گفته‌است که خانه‌هایش در واشنگتن را زمانی خریده که مقامی در دولت نداشته است.

او گفته که خانه اول را با پول نقد در سال ۲۰۱۷ زمانی خریده که مقامی در دولت نداشته و پول آن را از حقوق‌اش برای کار در پروژه‌های قراردادی با امریکا و نهادهای مختلف بین‌المللی و پس‌انداز چندین ساله پرداخت کرده است.

پاینده افزوده که خانه دوم‌اش را هم در سال ۲۰۲۰ خریده که پول پیش‌پرداخت آن را با دو سال درآمدش تامین کرده و علاوه بر آن، ۴۵۰ هزار دالر هم از بانک قرضه گرفته است.

به تازگی روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی، فاش کرده که برخی مقامات ارشد دولت پیشین افغانستان و خانواده‌های‌شان میلیون‌ها دالر را برای خرید خانه‌های گران‌قیمت در ایالات متحده و دیگر کشورها در سال‌های پایانی جنگ و پس از فروپاشی هزینه کرده‌ و پس از تسلط طالبان و فرار از کابل به این خانه‌های مجلل‌شان مستقر شده‌اند.

بررسی‌های وال استریت ژورنال نشان می‌دهد که برخی مقامات بلندپایه در حکومت اشرف‌غنی اکنون در عمارت‌های مجلل در امتداد سواحل کالیفرنیا، شهرهای بزرگ اروپایی، امارات متحده عربی و ترکیه زندگی می‌کنند.

این روزنامه امریکایی افزوده‌است که برخی از مقامات دولتی سابق، دارای تابعیت و دارایی‌های خارجی بودند که امکان جابه‌جایی راحت‌تری را در املاک آن‌ها در خارج از افغانستان فراهم می‌کرد، در حالی که برخی دیگر در املاک جدید سرمایه‌گذاری کردند و خانواده‌های خود را پس از تسلط طالبان به خارج منتقل کردند.

وال استریت ژورنال گزارش داده‌‌است که خالد پاینده؛ آخرین وزیر مالیه‌ اشرف‌غنی که مدعی بود فساد نمایندگان مجلس را افشا می‌کند، دارای دو جایداد شخصی در نزدیکی واشنگتن دی‌سی است که یکی از آن‌ها با پول نقد خریداری شده‌است.

شرکت املاک زیلو در امریکا گفته که ارزش این جایدادها بیش از یک میلیون دالر است.

در این گزارش از اشرف غنی؛ رییس‌جمهور پیشین، حمدالله محب؛ مشاور شورای امنیت اشرف غنی؛ اکلیل حکیمی وزیر پیشین مالیه، خالد پاینده آخرین وزیر حکومت اشرف غنی، مصطفی مستور؛ وزیر پیشین اقتصاد و همچنین حنیف اتمر، عبدالرشید دوستم، عطا محمد نور یاد شده است که در کشورهای خارجی خانه‌های مجلل خریده و اکنون در این خانه‌ها زندگی می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *