پوتین: تحریم‌ها بیش‌تر از روسیه به خود غرب آسیب زده‌است

ولادیمیر پوتین؛ رییس‌جمهوری روسیه در حالیکه تحریم‌های غرب علیه روسیه را «جنون آمیز و احمقانه» خوانده، اما گفته است که این تحریم‌ها بیشتر از روسیه به خود غرب آسیب رسانده است.رییس‌جمهوری روسیه گفته است که کشورهای غربی به دنبال این بوده‌اند طوری روسیه را مجازات کنند که به اقتصاد خودشان کمتر ضربه وارد شود. در حالیکه به گفته او، اتحادیه اروپا به علت تحریم‌های خود علیه روسیه نزدیک به ۳۶ میلیارد دالر ضرر کرده است.

آقای پوتین، که در مراسمی در پترزبورگ صحبت می‌کرد، گفت جنگ رعدآسای اقتصادی که علیه روسیه شروع شده از همان اول هم بخت موفقیت نداشت.

او گفت نرخ تورم در سراسر اتحادیه اروپا رو به افزایش است و منفعت مردم خود اروپا در حاشیه قرار گرفته است.

این در حالی است که مقام‌های دولت روسیه هشدار داده‌اند که اقتصاد روسیه از این تحریم‌ها آسیب جدی خورده است.

الویرا نابیولینا؛ رییس بانک مرکزی روسیه روز پنجشنبه گفته است که ۱۵% از تولید ناخالص داخلی از واکنش بین‌المللی به جنگ روسیه و تحریم‌ها آسیب دیده است.

خانم نابیولینا در عین‌حال چشم‌انداز روشنی را برای احیاء فوری اقتصاد نمی‌دید و گفت: «برای همه روشن است که دیگر اوضاع مثل قبل نیست. شرایط خارجی، اگر نه برای ابد که برای مدتی طولانی، تغییر کرده است.»

اما پوتین از تجارت‌های بزرگ روسیه خواست که به فعالیت در این کشور ادامه دهند: « همینجا سرمایه‌گذاری کنید. در خانه خودتان امن‌تر است. آنهایی که نخواستند به این حرف گوش بدهند تا حالا میلیون‌ها دالر از اموالشان را در خارج از کشور از دست داده‌اند.»

بعضی گزارش‌ها از روسیه حکایت از انتقال برخی فعالیت‌های تجاری به خارج از مرزهای این کشور حکایت می‌کنند.

رهبر ۶۹ ساله روسیه درباره نگرانی از بحران جهانی کمبود و گرانی مواد غذایی به دنبال جنگ در اوکراین هم صحبت کرد و گفت روسیه می‌تواند صادرات غلات و کود را به طور قابل توجهی بیشتر کند.

اوکراین از تولیدکنندگان عمده غلات در جهان است اما به دلیل بسته بودن بنادرش در دریای سیاه نمی‌تواند آن‌ها را صادر کند.

روز جمعه درگیری‌های سنگین در شهر سوردونتسک در شرق اوکراین ادامه داشت.

هفته‌هاست که اشغال این شهر از اهداف اصلی نیروهای روسیه در شرق اوکراین است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *