عضو پیشین جنبش چریکی چپ‌گرا برنده انتخابات ریاست‌جمهوری کلمبیا شد

گوستاوو پترو؛ شهردار سابق و چپ‌گرای بوگوتا و عضو پیشین جنبش چریکی کلمبیا در دورم دوم انتخابات روز یک‌شنبه این کشور، برنده اعلام شد.براساس آمار او توانست بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد و رقیب خود را با اختلاف بیش از ۷۰۰ هزار رای شکست داده و اولین رهبر چپ کلمبیا شود.

به گزارش بی بی سی، گوستاوو پترو در حال حاضر یک سناتور است، موفق شد رودولفو هرناندز از جناح راست را در دور دوم انتخابات که دیروز یکشنبه برگزار شد، شکست داد.

این مرد ۶۲ ساله پیروزی در انتخابات را «برای خدا و مردم» خوانده است.

آقای پترو در توییتر خود نوشته است: «امیدوارم این همه رنج با شادی‌ای که امروز بر قلب میهن جاری است، کم شود. امروز روز خیابان‌ها و میادین است».

معاون او فرانسیا مارکز؛ یک مادر مجرد و خانه‌دار سابق است که بعنوان اولین زن سیاه پوست، معاون رییس جمهور خواهد شد.

آقای هرناندز رقیب شکست خورده در انتخابات که یک کمپین غیر سنتی و به شدت متکی به تیک‌تاک و دیگر شبکه‌های اجتماعی را داشت، در ویدئویی پیروزی آقای پترو را تبریک گفت.

او گفت: «کلمبیایی‌ها و اکثریت شهروندان، امروز نامزد دیگر را انتخاب کرده‌اند. همانطور که در جریان مبارزات انتخاباتی گفتم، من نتایج این انتخابات را می پذیرم.»

وی افزود: «امیدوارم آقای گوستاوو پترو بداند که چگونه کشور را اداره کند و به گفتمان خود علیه فساد وفادار باشد.»

ایوان دوکه؛ رییس جمهور فعلی کلمبیا نیز در توییتر نوشت که با آقای پترو تماس گرفته و به او تبریک گفته و آنها «توافق کرده‌اند در روزهای آینده برای آغاز یک انتقال هماهنگ، نهادی و شفاف ملاقات کنند.»

آقای پترو که یکی از اعضای سابق جنبش چریکی ام۱۹ است در طول مبارزات انتخاباتی متعهد شد که با ارائه آموزش رایگان دانشگاهی، اصلاحات بازنشستگی و مالیات‌های بالا بر زمین‌های غیرمولد، با نابرابری مبارزه کند.

او همچنین متعهد شده است که توافقنامه صلح ۲۰۱۶ را که به درگیری ۵۰ ساله با گروه چریکی فارک پایان داد، به طور کامل اجرا کند و به دنبال مذاکره با شورشیان فعال باشد.

این سومین نامزدی آقای پترو برای ریاست جمهوری بود. او در سال ۲۰۱۰ چهارم شد و در سال ۲۰۱۸ به راحتی در دور دوم از ایوان دوکه شکست خورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *