گوترش: ۲۲۲ میلیون کودک در جهان از آموزش منظم بازمانده‌اند

آنتونیو گوترش؛ دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید که ۲۲۲ میلیون کودک در جهان به دلیل جنگ، حوادث طبیعی و مهاجرت از آموزش منظم و با کیفیت محروم شده‌اند.دبیر کل سازمان ملل در توییتی نوشته‌است: «آموزش باید در دسترس هر کودک و در همه‌جا باشد.»

او همچنین از کشورها و سازمان‌ها خواستار حمایت از تلاش این سازمان در جهت کمک به کودکان شده‌است.

پیش از این، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) نیز در آخرین گزارش خود گفته‌بود که شمار کودکان محروم از آموزش مستمر از ۷۵ میلیون در سال ۲۰۱۶ به ۲۲۲ میلیون در سال ۲۰۲۲ رسیده‌است.

طبق گزارش این سازمان ۷۸ میلیون کودک که ۵۴ درصد آن‌ها را دختران تشکیل می‌دهند از رفتن به مکتب محروم‌اند.

گزارش افزوده‌است که از ۲۰ میلیون کودک دیگر هرچند به مکتب می‌روند؛ اما از آموزش مستمر محروم شده‌اند.

پیش‌تر، کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته‌بود که میلیون‌ها کودک در افغانستان از آموزش بازمانده‌اند که درصد زیاد آن‌ها را دختران تشکیل می‌دهند.

کیلی. تی. کلیمنت؛ معاون کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل در افغانستان در جریان بازدید از مکتب دشت کهدستان در هرات بر نیاز حیاتی آموزش کودکان تاکید کرده و گفته‌بود که میلیون‌ها کودک در افغانستان از آموزش محروم شده‌اند.

این در حالی‌ است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، مکاتب دخترانه بالای صنف ششم تا هنوز مسدود مانده و دختران از رفتن به مکتب محروم شده‌اند.

طالبان محدودیت‌های مختلفی را در زمینه تحصیل، آموزش، کار، فعالیت، سفر و حتا پوشش ظاهری زنان و دختران در افغانستان وضع کرده است.

به همین دلیل، معافیت عبدالباقی حقانی؛ سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان و سید احمد شهیدخیل؛ معین وزارت معارف آن گروه از تحریم‌های سازمان ملل به دلیل نقش آن‌ها در ممنوعیت کار زنان و تحصیل دختران، لغو شد و به این ترتیب، آن‌ها از این پس حق سفر به خارج از کشور را ندارند و دارایی‌های‌شان ضبط می‌شود.

سازمان ملل، روز دوشنبه، ۳۰ جوزا با تمدید معافیت ۱۳ مقام طالبان تا دو ماه دیگر موافقت کرد؛ اما عبدالباقی حقانی؛ سرپرست وزارت تحصیلات عالی و سید احمد شهیدخیل؛ معین وزارت معارف طالبان تحریم شده‌اند.

پیش از این، دیده‌بان حقوق بشر بر گام‌ها و اقدامات سخت‌تر در برابر طالبان تاکید کرده و خواستار ممنوعیت سفر مقامات طالبان شده‌بود.

این سازمان گفته‌بود که نیاز است جامعه جهانی اقدامات هماهنگی را نسبت به رفتار طالبان در افغانستان اتخاذ کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *