زلزله در افغانستان؛ کابینه طالبان نشست اضطراری تشکیل داد

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان از برگزاری نشست اضطراری کابینه برای کمک به زلزله‌زدگان ولایات پکتیکا و خوست خبر می‌دهد. همزمان سازمان‌ها و کشورهای دیگر نیز برای کمک به زلزله‌زدگان اعلام آمادگی کرده‌اند.در این زمین‌لرزه، صدها نفر در ولایات پکتیکا و خوست کشته و زخمی‌ شده و ده‌ها منزل مسکونی ویران گشته‌است.

سخنگوی طالبان گفته‌است که‌ بربنیاد تصمیمات نشست اضطراری کابینه، تیم‌های خاصی برای تامین مواد خوراکی، لباس، دوا و درمان مجروحان و همچنین کمک‌های نقدی به خانواده‌های آسیب‌دیده تشکیل و به ساحه اعزام شده‌اند.

پیام ملا برادر
ملا عبدالغنی برادر؛ معاون اقتصادی رییس‌الوزرای حکومت طالبان هم خواستار رسیدگی فوری به خانواده‌های قربانیان و آسیب‌دیدگان این رویداد شده‌است.

خبرگزاری باختر به نقل از دفتر معاونت اقتصادی رییس‌الوزرای طالبان گفته‌است که عبدالغنی برادر با بازماندگان قربانیان و خانواده‌های آسیب‌دیده ابراز همدردی و غم‌شریکی کرده و در عین حال به ادارات ذی‌ربط هدایت داده‌است تا تیم‌های کمک‌رسان‌شان را هرچه زودتر به محل رویداد فرستاده و روند کمک‌رسانی را آغاز کنند.

او که مسئولیت رهبری کمیسیون رسیدگی به حوادث طبیعی دولت طالبان را نیز به عهده دارد، تاکید کرده‌است که نهادهای ذی‌ربط با استفاده از تمامی امکانات‌شان به کمک آسیب‌دیدگان بشتابند.

اعلام آمادگی اتحادیه اروپا و ایران
در همین حال، توماس نیکلاسون؛ نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان با اشاره به‌ تلفات و خسارات زمین‌لرزه شب گذشته در ولایات پکتیکا و خوست گفته‌است که این اتحادیه وضعیت را زیر نظر دارد.

او در توییتی نوشته‌است که اتحادیه اروپا آماده هماهنگی و ارائه کمک‌های اضطراری به آسیب‌دیدگان این زمین‌لرزه است.

از سوی دیگر، جمعیت هلال احمر افغانی نیز از شروع روند انتقال کمک‌های اولیه برای آسیب‌دیدگان زلزله در ولسوالی سپیری ولایت خوست خبر داده‌است.

جمعیت هلال احمر ایران هم برای کمک به زلزله‌زدگان ولایات پکتیکا و خوست اعلام آمادگی کرده‌است.

رییس جمعیت هلال احمر ایران گفته‌است که این نهاد آماده‌است تا با ارائه کمک‌های بهداشتی و درمانی و پشتیبانی از عملیات کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان کمک کند.

سعید خطیب‌زاده؛ سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با آسیب‌دیدگان ابراز همدردی کرده و از آمادگی کشورش برای کمک‌رسانی خبر داده‌است.

بر اساس گزارش‌ها نهادهای کمک‌رسان به ساحه حضور یافته و در حال رسیدگی به آسیب‌دیدگان این رویداد اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *