اقدام سنای امریکا برای وضع قانون کنترل سلاح بعد از ۳۰ سال

مجلس سنای امریکا پس از ۳۰ سال اولین گام را برای وضع قانون کنترل سلاح برداشت.اعضای مجلس سنای امریکا روز سه‌شنبه، ۲۱ جون توافق کردند که یک قانون فدرال را برای کنترل اسلحه در قالب یک بسته پیشنهادی فراجناحی (متشکل از جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها) وضع کنند.

به گزارش یورونیوز، انتظار می‌رود اعضای مجلس سنای امریکا پیش از آغاز تعطیلات دو هفته‌ای در مورد این لایحه هشتاد صفحه‌ای تصمیم‌گیری کنند.

با این‌که متن این لایحه با انتظارات دموکرات‌ها و بویژه شخص جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده هم‌چنان فاصله زیادی دارد اما همین حرکت نقطه عطفی در سیاست امریکا در زمینه کنترل اسلحه محسوب می‌شود چرا که کنگره سال‌ها به این موضوع ورود نکرده بود.

این تمهید قانونی به ایالت‌ها این اختیار را می‌دهد تا حق دارا بودن سلاح را از افرادی که برای خود یا اطرافیان آن‌ها خطرناک هستند سلب نماید.

این قانون همچنین اختیار داشتن اسلحه را از افرادی که سابقه خشونت دارند و اکنون بدون ثبت ازدواج در یک رابطه دوستی به‌سر می‌برند سلب خواهد کرد.

در قوانین فعلی حمل اسلحه، افراد دارای سابقه خشونت تنها در صورت تاهل و یا دارای فرزند بودن از صلاحیت داشتن اسلحه محروم می‌شدند.

حال آن‌که افرادی که دارای خشونت خانگی بوده‌ و در یک رابطه‌ی دوستی بدون ازدواج باشند همچنان می‌توانستند سلاح داشته باشند.

پس از دو حادثه تیراندازی‌ در یک فروشگاه مواد غذایی در نیویارک و یک مدرسه ابتدایی تگزاس که توسط دو نوجوانان انجام شد، این قانون به ایالت‌ها اجازه خواهد داد تا سوابق نوجوانان را برای خرید اسلحه به سیستم ملی بررسی سوابق ارائه کنند.

علی‌رغم این که در هر دو حادثه مذکور، عاملین تیراندازی نوجوانان هجده ساله بودند که خود شخصا اسلحه‌هایشان را خریداری کرده بودند، این لایحه در خصوص افزایش محدودیت سنی خرید سلاح‌های اتوماتیک از هجده سال به بیست و یک سال ناکام ماند.

در حال حاضر کرسی‌های مجلس سنای امریکا به طور مساوی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تقسیم شده است. هر پنجاه نماینده دموکرات به این لایحه رای مثبت خواهند داد اما برای تبدیل شدن به قانون رای دست‌کم ده نماینده جمهوری‌خواه نیز لازم است که البته تا کنون چهارده سناتور جمهوری‌خواه آمادگی خود برای همراهی با این لایحه را اعلام کرده‌اند.

کریس مورفی؛ یکی از سناتوران امریکا در مورد این لایحه گفته است که این لایحه «مهم‌ترین اقدام فراجناحی خواهد شد که کنگره در طی سی سال گذشته انجام داده است.»

بر اساس معلومات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، هر ماه به طور میانگین ۷۰ زن توسط شریک زندگی یا جنسی خود با سلاح گرم کشته می‌شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *