جنگ در اوکراین؛ سورودونتسک به دست نیروهای روسیه افتاد

آخرین خبرها از شرق اوکراین، از تصرف کامل شهر سورودونتسک توسط نیروهای روسیه حکایت دارد. این در حالی است که پیش از این سربازان اوکراین به دلیل پیشروی نیروهای روسیه در شهر سورودنتسک عقب نشینی را آغاز کرده بودند.شهردار سورودونتسک عصر روز شنبه ۲۵ جون اعلام کرد که این شهر کلیدی منطقه دونباس به طور کامل به اشغال نیروهای ارتش روسیه درآمده است.

اولکساندر استریوک که در تلویزیون دولتی اوکراین سخن‌ می‌گفت با اعلام این مطلب تصریح کرد که سورودونتسک تحت کنترل کامل روس‌ها قرار گرفته است.

به گزارش یورونیوز، ارتش اوکراین روز جمعه اعلام کرده بود که عقب‌نشینی از این شهر را که پیش از جنگ ۱۰۰ هزار سکنه را در خود جای داده بود آغاز کرده است.

فرماندهان بلند پایه ارتش اوکراین ضمن اعلام این موضوع تاکید کرده بودند که عقب نشینی نیروها برای دفاع مستحکم‌تر از لیزیچانسک، شهر همجوار سورودونتسک در برابر حملات سنگین نظامیان روس صورت گرفته است.

پیش از عملیاتی شدن این عقب‌نشینی، فرمانده منطقه‌ای استان لوهانسک در پیامی تلگرامی تایید کرده بود که فرمان عقب کشیدن نیروها از سورودونتسک صادر شده است.

به گفته شهردار سورودونتسک، در پی اشغال کامل شهر بیش از ۸۰۰ غیرنظامی که در کارخانه تولید رویِ «آزوت» پناه گرفته بودند از این مجتمع بزرگ صنعتی تخلیه شدند.

اولکساندر استریوک سپس افزوده است: «این افراد تقریبا سه ماه از زندگی خود را در زیرزمین ها و پناهگاه‌ها گذرانده‌اند و سپری کردن این شرایط برای آنها از نظر روحی و فیزیولوژیکی بسیار دشوار بوده است.»

آندره ماروچکو؛ نماینده جدایی طلبان طرفدار روسیه نیز عصر روز شنبه اعلام کرده بود که نیروهای تحت امر مسکو «کنترل کامل مجتمع صنعتی آزوت» در سورودونتسک را به دست گرفته‌اند.

تصرف سورودونتسک توسط ارتش روسیه پس از چندین هفته درگیری شدید میان روس‌ها و نظامیان تحت امر کی‌یف در استان لوهانسک واقع در شرق اوکراین صورت می گیرد.

به گفته جدایی‌طلبان، نیروهای ارتش روسیه اکنون تقریباً کنترل کامل منطقه‌ای را در دست دارند که سورودونتسک در آن جای گرفته است.

آخرین گزارش‌ها همچنین از نبردهای خیابانی در شهر لیزیچانسک و آخرین تلاش‌های ارتش روسیه برای تسلط کامل بر این شهر حکایت دارد.

نظامیان ارتش روسیه طی روزهای گذشته حمله به مناطق شرقی اوکراین را با هدف تنگ‌تر کردن محاصره شهرهای مهم منطقه دونباس تشدید کرده‌‌اند.

مطالب مرتبط